Za ženu je normalno da rodi PETORO DECE!
Borba protiv bele kuge
U fokusu slučaja Maje Kovačević iz Kraljeva, koja je rodila čak jedanaestoro dece, nameće se pitanje da li je poželjan ovoliki broj rađanja bez obzira na znatno povćanje nataliteta, i da li postoje rizici po majku i dete. Tim povodom kontaktirali smo doktorku Slavicu Đukić Dejanović, a evo i šta nam je ona rekla na tu temu.
Ona je srpska majka hrabrost: Maja ima jedanaestoro dece, zaposlena je i ima samo 37 godina (FOTO)
- Naučno je utvrđeno da sve do petog rađanja jeste u skladu sa populacionom politikom i natalitetom. To je utvrđeno i od strane Svetske zdravstvene organizacije. Sve što je preko toga, smatra se rizikom i po majku i po dete. Stoga, kao lekar mogu reći da je to apsolutno i moj stav. Svakako, sve majke koje imaju više od petoro dece jesu pravi heroji, ali nauka se baš ne slaže sa tim - rekla je dr Slavica Đukić Dejanović za portal Srbija Danas.com.
U Srbiji je sveprisutna priča o niskoj stopi nataliteta, a kao glavni razlog odlaganja ili potpunog izbegavanja zasnivanja porodice, uglavnom se navode finansijski problemi.
Međutim, kada se vratimo u vreme naših predaka, dolazimo do sasvim drugačijeg zaključka.
U tom periodu, svaka porodica bila je mnogočlana, iako ni tada uslovi za život nisu bili idealni. A ono što je posebno interesantno, jeste da su upravo naše prabake rađale i po sedmoro dece, ali nikako nisu znale za "rizike" koje sa sobom nose brojne trudnoće, jer u tom periodu dostupnost lekara nije bila velika.
Čak i u takvim uslovima, deca su se rađala sasvim normalna, a većina ih je dočekala i duboku starost.
Danas, i pored uznapredovale medicine i redovnih lekarskih kontrola dešava se da majka ili dete izgube život na porođaju, čak i kada je u pitanju prva trudnoća.
Ovde se nameće još mnoštvo pitanja.
Međutim, reč je o širokoj oblasti, ali to je već posebna tema kojom bi trebalo da se pozabavi čitavo naše društvo.