За жену је нормално да роди ПЕТОРО ДЕЦЕ!
Борба против беле куге
У фокусу случаја Маје Ковачевић из Краљева, која је родила чак једанаесторо деце, намеће се питање да ли је пожељан оволики број рађања без обзира на знатно повћање наталитета, и да ли постоје ризици по мајку и дете. Тим поводом контактирали смо докторку Славицу Ђукић Дејановић, а ево и шта нам је она рекла на ту тему.
Она је српска мајка храброст: Маја има једанаесторо деце, запослена је и има само 37 година (ФОТО)
- Научно је утврђено да све до петог рађања јесте у складу са популационом политиком и наталитетом. То је утврђено и од стране Светске здравствене организације. Све што је преко тога, сматра се ризиком и по мајку и по дете. Стога, као лекар могу рећи да је то апсолутно и мој став. Свакако, све мајке које имају више од петоро деце јесу прави хероји, али наука се баш не слаже са тим - рекла је др Славица Ђукић Дејановић за портал Србија Danas.com.
У Србији је свеприсутна прича о ниској стопи наталитета, а као главни разлог одлагања или потпуног избегавања заснивања породице, углавном се наводе финансијски проблеми.
Међутим, када се вратимо у време наших предака, долазимо до сасвим другачијег закључка.
У том периоду, свака породица била је многочлана, иако ни тада услови за живот нису били идеални. А оно што је посебно интересантно, јесте да су управо наше прабаке рађале и по седморо деце, али никако нису знале за "ризике" које са собом носе бројне трудноће, јер у том периоду доступност лекара није била велика.
Чак и у таквим условима, деца су се рађала сасвим нормална, а већина их је дочекала и дубоку старост.
Данас, и поред узнапредовале медицине и редовних лекарских контрола дешава се да мајка или дете изгубе живот на порођају, чак и када је у питању прва трудноћа.
Овде се намеће још мноштво питања.
Међутим, реч је о широкој области, али то је већ посебна тема којом би требало да се позабави читаво наше друштво.