POSEBNA SEDNICA SKUPŠTINE SRBIJE O KiM: Parlamentarcima će se obratiti predsednik Aleksandar Vučić
Diskusiju će pratiti i Srbi sa Kosova i Metohije
Poslanici Skupštine Srbije počinju danas dvodnevnu posebnu sednicu o Kosovu i Metohiji na kojoj će biti reči o pritiscima na Beograd da se što pre postigne dogovor, ponudama koje stižu od pregovarača i izaslanika sa Zapada, kao i svemu što je do sada u dijalogu dogovoreno, ali i o nerešenim pitanjima.
ON NEĆE BITI MEĐU ODABRANIMA: Evo ko će sačuvati svoje mesto u Vladi Srbije, a ko broji poslednje dane u Nemanjinoj 11
"POSTOJI ZABRANJEN GRAD ZA JEDNU OSOBU" Vučić o Jasenovcu: Jedva čekam da dođem da položim taj cvet (VIDEO)
PREDSEDNIK SRBIJE DOBIO POZIV ZA SAHRANU KRALJICE ELIZABETE II: Evo od čega će zavisiti njegov odlazak u Britaniju
Prema planu, parlamentarcima će se najpre obratiti predsednik Aleksandar Vučić koji će govoriti i trenutnoj situaciji, ali i tome kakav će odgovor biti na (ne)pristojnu ponudu ili, kako je on već rekao, "novu armaturu" dijaloga Beograda i Prištine koji su mu nedavno predstavili izaslanik EU Miroslav Lajčak, pojačan izaslanicima nemačkog kancelara Olafa Šolca, Jensom Pletnerom i francuskog predsednika Emanuela Makrona, Emanuelom Bonom. Zatim će govoriti šefovi poslaničkih grupa kojima će predsednik odgovarati na pitanja, dok će se drugog dana rada diskusija nastaviti po redosledu prijavljenih poslanika.
Raspravu će sa balkona pratiti predstavnici Srba sa KiM, članovi diplomatskog kora, a pozvani su i predsednici palamentarnih stranaka koji nisu poslanici, pa će i oni moći da prisustvuju sednici. Među njima su, na primer, Dragan Đilas iz SSP, i Vuk Jeremić, lider Narodne stranke.
Sve partije koje učestvuju u parlamentu najavile su da će se uključiti u raspravu. Poslanički klub "Ujedinjeni" tražiće da se definiše pregovaračka platforme o oblikovanju državne pozicije u procesu dijaloga s Prištinom i da svi stanu iza stava da se poštuju Ustav i Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN.
Poslanici su dobili izveštaj o pregovaračkom procesu sa privremenim institucijama samouprave u Prištini, u kojem je na nešto više od 50 strana navedeno o čemu se sve do sada razgovaralo po oblastima: Zajednica srpskih opština, policija, pravosuđe, energetika, telekomunikacije, evropske intergacije, katastar, matične knjige, carinski pečat, diplome, sloboda kretanja, regionalno predstavljanje, integrisano upravljanje prelazima, zvanične posete i oficiri za vezu, naplata carine, razvojni fond za tzv. sever Kosova, osiguranje vozila, slobodna trgovina, most i "Park mira" u Kosovskoj Mitrovici, civilna zaštita, sporazumi i dijalog privrednih komora, transport opasnog tereta i nestala lica. Ovo će ujedno biti i teme u okviru kojih će se kretati diskusija.
Važne odluke
2005. Skupština usvojila Platformu za pregovore o kosovskom pitanju.
2007. donete dve deklaracije: najpre o odbijanju plana izaslanika generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Martija Ahtisarija, a zatim i posle povratka naše delegacije iz Beča kada je saopštena odluka da ne prihvatamo Ahtisarijev plan.
2007. doneta Rezolucija o neophodnosti pravednog rešavanja pitanja autonomne pokrajine KiM zasnovanog na međunarodnom pravu.
2011. vodila se rasprava u parlamentu o jednostranim potezima Prištine koja je pokušala da zauzme administrativne prelaze i prekine promet robe, pa je doneta deklaracija kojom se traže novi pregovori u skladu sa Rezolucijom SB UN 1244.
2019. Vučić je pred poslanicima govorio o KiM.