ПОСЕБНА СЕДНИЦА СКУПШТИНЕ СРБИЈЕ О КиМ: Парламентарцима ће се обратити председник Александар Вучић
Дискусију ће пратити и Срби са Косова и Метохије
Посланици Скупштине Србије почињу данас дводневну посебну седницу о Косову и Метохији на којој ће бити речи о притисцима на Београд да се што пре постигне договор, понудама које стижу од преговарача и изасланика са Запада, као и свему што је до сада у дијалогу договорено, али и о нерешеним питањима.
ОН НЕЋЕ БИТИ МЕЂУ ОДАБРАНИМА: Ево ко ће сачувати своје место у Влади Србије, а ко броји последње дане у Немањиној 11
"ПОСТОЈИ ЗАБРАЊЕН ГРАД ЗА ЈЕДНУ ОСОБУ" Вучић о Јасеновцу: Једва чекам да дођем да положим тај цвет (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ ДОБИО ПОЗИВ ЗА САХРАНУ КРАЉИЦЕ ЕЛИЗАБЕТЕ ИИ: Ево од чега ће зависити његов одлазак у Британију
Према плану, парламентарцима ће се најпре обратити председник Александар Вучић који ће говорити и тренутној ситуацији, али и томе какав ће одговор бити на (не)пристојну понуду или, како је он већ рекао, "нову арматуру" дијалога Београда и Приштине који су му недавно представили изасланик ЕУ Мирослав Лајчак, појачан изасланицима немачког канцелара Олафа Шолца, Јенсом Плетнером и француског председника Емануела Макрона, Емануелом Боном. Затим ће говорити шефови посланичких група којима ће председник одговарати на питања, док ће се другог дана рада дискусија наставити по редоследу пријављених посланика.
Расправу ће са балкона пратити представници Срба са КиМ, чланови дипломатског кора, а позвани су и председници паламентарних странака који нису посланици, па ће и они моћи да присуствују седници. Међу њима су, на пример, Драган Ђилас из ССП, и Вук Јеремић, лидер Народне странке.
Све партије које учествују у парламенту најавиле су да ће се укључити у расправу. Посланички клуб "Уједињени" тражиће да се дефинише преговарачка платформе о обликовању државне позиције у процесу дијалога с Приштином и да сви стану иза става да се поштују Устав и Резолуција 1244 Савета безбедности УН.
Посланици су добили извештај о преговарачком процесу са привременим институцијама самоуправе у Приштини, у којем је на нешто више од 50 страна наведено о чему се све до сада разговарало по областима: Заједница српских општина, полиција, правосуђе, енергетика, телекомуникације, европске интергације, катастар, матичне књиге, царински печат, дипломе, слобода кретања, регионално представљање, интегрисано управљање прелазима, званичне посете и официри за везу, наплата царине, развојни фонд за тзв. север Косова, осигурање возила, слободна трговина, мост и "Парк мира" у Косовској Митровици, цивилна заштита, споразуми и дијалог привредних комора, транспорт опасног терета и нестала лица. Ово ће уједно бити и теме у оквиру којих ће се кретати дискусија.
Важне одлуке
2005. Скупштина усвојила Платформу за преговоре о косовском питању.
2007. донете две декларације: најпре о одбијању плана изасланика генералног секретара Уједињених нација Мартија Ахтисарија, а затим и после повратка наше делегације из Беча када је саопштена одлука да не прихватамо Ахтисаријев план.
2007. донета Резолуција о неопходности праведног решавања питања аутономне покрајине КиМ заснованог на међународном праву.
2011. водила се расправа у парламенту о једностраним потезима Приштине која је покушала да заузме административне прелазе и прекине промет робе, па је донета декларација којом се траже нови преговори у складу са Резолуцијом СБ УН 1244.
2019. Вучић је пред посланицима говорио о КиМ.