"BERLIN OČEKUJE JEDNU STVAR OD BEOGRADA" Nemački stručnjak otkrio - evo šta će Šolc tražiti od Vučića
Nemački kancelar Olaf Šolc neće imati drugačiji pristup od onog kada je primio Aleksandra Vučića u Berlinu smatraju Bodo Veber iz Saveta za politiku demokratizacije iz Berlina.
Kaže i da je nova nemačka vlada postavila Zapadni Balkan kao jedan od prioriteta.
ŠOLC DANAS U BEOGRADU: Nemački kancelar u poseti Srbiji, slede važni razgovori sa predsednikom Vučićem
RUSKI AMBASADOR ODGOVORIO SRBIJI: Približava se kraj
PREDSEDNIK SE SASTAO SA VELIKIM PRIJATELJEM: Sijarto i Vučić razgovarali o energetskoj sigurnosti Srbije (FOTO)
Šolc danas prvo odlazi u Prištinu, gde će se sastati sa premijerom Aljbinom Kurtijem, a zatim stiže u Beograd gde će imati tet a tet susret sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, nakon čega su planirana obaćanja novinarima. Analitičari ističu razliku u tonovima tokom sastanaka i tokom medijskih konferencija.
Veber kaže da ne bi rekao da je Šolc tokom susreta sa Vučićem u Berlinu prema njemu bio blag, i ističe da ne bi trebalo mešati jezički stil i stil nastupa kancelara sa političkom linijom.
- To je jedna stvar. A druga, znam da je kancelar na istoj liniji kao i ministarka spoljnih poslova, mada je i ona tokom svoje posete Beogradu vršila pritisak i slala poruke više u četiri oka nego na konferenciji za medije - navodi Veber za "Euronews Srbija".
On smatra da Nemačka ima jasnu poziciju i da zaista očekuje da se okonča politika sedenja između dve stolice, i da se Srbija makar delimično pridruži sankcijama Rusiji.
- A na drugoj strani, rekao bih da je to što se na pres konferenciji možda i može interpretirati kao blaži odnos prema Srbiji delimično u vezi s time što je u Nemačkoj Vlada još nova i što tek razrađuje politiku i političku strategiju prema Srbiji - dodao je.
Veber ističe da se obistinjuje ono što se čulo kao najava od nove nemačke Vlade, a to je da je Zapadni Balkan od početka izabran kao jedan od političkih prioriteta.
- Možda je to malo odloženo ruskom agresijom, ali ostaje da je Zapadni Balkan izabran kao jedan od političkih prioriteta - napomenuo je.
Veber je ocenio da je Makron intimno protiv proširenja i da kancelarka Merkel na kraju svoje karijere nije bila spremna da otvoreno i žestoko vodi taj konflikt i da kontrira.
- Upravo izjave specijalnog predstavnika Nemačke za Zapadni Balkan Manuela Saracina, tri dana posle posete Makrona Berlinu i ponovnog spominjanja ideja o evropskoj zajednici izvan EU, bile su jasne poruke da Nemačka ne deli tu poziciju i da insistira na politici proširenja i datim obećanjima o perspektivi članstva Zapadnog Balkana - rekao je Veber.
Na pitanje koliko će se pažnje tokom posete Šolca posvetiti dijalogu Beograda i Prištine, Veber podseća na nedavnu posetu Vučića i Kurtija Berlinu, kao i na sastanak sa Lajčakom. Navodi da postoji angažman Olafa Šolca da bi se napravili minimalni koraci u dijalogu i da bi on izašao iz potpune blokade.
- Kažem, došao je taj sastanak Kurti-Vučić, pa večera sa Lajčakom, došlo je do određenih pomaka u vezi tablica. Na neki način se može razgovarati o tome da ima minimalnih pomaka i da su možda ti minimalni pomaci dovoljni da se premijeri i predsednici regiona sastanu ove godine u okviru inicijative Berlinski proces - smatra Veber.
Na pitanje da li Nemačka može da blokira nastavak evrointegracija Srbija ako ne budu uvedene sankcije Rusiji, Veber je rekao da je Vlada tek na početku mandata i da još definiše politiku prema regionu i Srbiji.
- Ali je jasno u kom pravcu to ide - rekao je on i dodao da se značaj Zapadnog Balkana prepoznaje s obzirom na geopoliitčko stanje.
Veber je rekao i da je Nemačka zavisna od ruskih izvora energije i da ima u tom smislu razumevanja.
- Kancelar ne očekuje niti će tražiti da Srbija napravi raskid sa snabdevanjem gasa iz Rusije, jer trenutno ne postoje tehnički uslovi za alternativne izvore. Ali se očekuje da će Srbija ići u tom pravcu i u onome što je Vlada govorila, a to je diversifikacija izvora - kaže nemački stručnjak.
Dopisnik RTS-a iz Nemačke Nenad Radičević je rekao da je teško očekivati dramatične poruke u Šolcovom tonu, odnosno da će oštrina njegovih poruka biti velika, zbog toga što je između poslednjeg susreta Vučića i Šolca prošlo kratko vreme.
- Činjenica je da Srbija i dalje nije skrenula s politike malih koraka uvođenja sankcija Rusiji, odnosno postepenog pridruživanja politici EU. I retorika je naglašeno proevropska, mada po mom mišljenju tu ima izuzetaka koji kvare sliku. Ali ne očekujem preveliki javni pritisak. Verujem da će na samom sastanku biti očigledno šta Nemačka očekuje da se dogodi u relativno kratkom roku - rekao je Radičević.