"БЕРЛИН ОЧЕКУЈЕ ЈЕДНУ СТВАР ОД БЕОГРАДА" Немачки стручњак открио - ево шта ће Шолц тражити од Вучића
Немачки канцелар Олаф Шолц неће имати другачији приступ од оног када је примио Александра Вучића у Берлину сматрају Бодо Вебер из Савета за политику демократизације из Берлина.
Каже и да је нова немачка влада поставила Западни Балкан као један од приоритета.
ШОЛЦ ДАНАС У БЕОГРАДУ: Немачки канцелар у посети Србији, следе важни разговори са председником Вучићем
РУСКИ АМБАСАДОР ОДГОВОРИО СРБИЈИ: Приближава се крај
ПРЕДСЕДНИК СЕ САСТАО СА ВЕЛИКИМ ПРИЈАТЕЉЕМ: Сијарто и Вучић разговарали о енергетској сигурности Србије (ФОТО)
Шолц данас прво одлази у Приштину, где ће се састати са премијером Аљбином Куртијем, а затим стиже у Београд где ће имати тет а тет сусрет са председником Александром Вучићем, након чега су планирана обаћања новинарима. Аналитичари истичу разлику у тоновима током састанака и током медијских конференција.
Вебер каже да не би рекао да је Шолц током сусрета са Вучићем у Берлину према њему био благ, и истиче да не би требало мешати језички стил и стил наступа канцелара са политичком линијом.
- То је једна ствар. А друга, знам да је канцелар на истој линији као и министарка спољних послова, мада је и она током своје посете Београду вршила притисак и слала поруке више у четири ока него на конференцији за медије - наводи Вебер за "Euronews Србија".
Он сматра да Немачка има јасну позицију и да заиста очекује да се оконча политика седења између две столице, и да се Србија макар делимично придружи санкцијама Русији.
- А на другој страни, рекао бих да је то што се на прес конференцији можда и може интерпретирати као блажи однос према Србији делимично у вези с тиме што је у Немачкој Влада још нова и што тек разрађује политику и политичку стратегију према Србији - додао је.
Вебер истиче да се обистињује оно што се чуло као најава од нове немачке Владе, а то је да је Западни Балкан од почетка изабран као један од политичких приоритета.
- Можда је то мало одложено руском агресијом, али остаје да је Западни Балкан изабран као један од политичких приоритета - напоменуо је.
Вебер је оценио да је Макрон интимно против проширења и да канцеларка Меркел на крају своје каријере није била спремна да отворено и жестоко води тај конфликт и да контрира.
- Управо изјаве специјалног представника Немачке за Западни Балкан Мануела Сарацина, три дана после посете Макрона Берлину и поновног спомињања идеја о европској заједници изван ЕУ, биле су јасне поруке да Немачка не дели ту позицију и да инсистира на политици проширења и датим обећањима о перспективи чланства Западног Балкана - рекао је Вебер.
На питање колико ће се пажње током посете Шолца посветити дијалогу Београда и Приштине, Вебер подсећа на недавну посету Вучића и Куртија Берлину, као и на састанак са Лајчаком. Наводи да постоји ангажман Олафа Шолца да би се направили минимални кораци у дијалогу и да би он изашао из потпуне блокаде.
- Кажем, дошао је тај састанак Курти-Вучић, па вечера са Лајчаком, дошло је до одређених помака у вези таблица. На неки начин се може разговарати о томе да има минималних помака и да су можда ти минимални помаци довољни да се премијери и председници региона састану ове године у оквиру иницијативе Берлински процес - сматра Вебер.
На питање да ли Немачка може да блокира наставак евроинтеграција Србија ако не буду уведене санкције Русији, Вебер је рекао да је Влада тек на почетку мандата и да још дефинише политику према региону и Србији.
- Али је јасно у ком правцу то иде - рекао је он и додао да се значај Западног Балкана препознаје с обзиром на геополиитчко стање.
Вебер је рекао и да је Немачка зависна од руских извора енергије и да има у том смислу разумевања.
- Канцелар не очекује нити ће тражити да Србија направи раскид са снабдевањем гаса из Русије, јер тренутно не постоје технички услови за алтернативне изворе. Али се очекује да ће Србија ићи у том правцу и у ономе што је Влада говорила, а то је диверсификација извора - каже немачки стручњак.
Дописник РТС-а из Немачке Ненад Радичевић је рекао да је тешко очекивати драматичне поруке у Шолцовом тону, односно да ће оштрина његових порука бити велика, због тога што је између последњег сусрета Вучића и Шолца прошло кратко време.
- Чињеница је да Србија и даље није скренула с политике малих корака увођења санкција Русији, односно постепеног придруживања политици ЕУ. И реторика је наглашено проевропска, мада по мом мишљењу ту има изузетака који кваре слику. Али не очекујем превелики јавни притисак. Верујем да ће на самом састанку бити очигледно шта Немачка очекује да се догоди у релативно кратком року - рекао је Радичевић.