Predsednik Aleksandar Vučić se sastao sa delegacijom MMF-a: Nastavlja se jak ekonomski napredak (FOTO)
Posebna pažnja bila je posvećena merama za sprovođenje važnih strukturnih reformI
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa predstavnicima misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koja u Srbiji boravi povodom 8. revizije tekućeg aranžmana.
Aleksandar Vučić u emisiji Insajder Debata opoziciju POSTAVIO NA MESTO (VIDEO)
Predsednik Vučić danas sa predstavnicima misije MMF-a
Zvanični razgovori predstavnika Srbije i misije Međunarodnog monetarnog fonda počeli su 30. oktobra plenarnim sastankom u Narodnoj banci Srbije.
Misija MMF-a, koju predvodi Džejms Ruf, boravi u Beogradu od 26. oktobra radi završetka osmog razmatranja rezultata u sprovođenju aktuelnog stendbaj aranžmana Srbije.
- Nastavlja se jak ekonomski napredak. Bez obzira na privremeno usporavanje prouzrokovano sušom, smetnjama u proizvodnji električne energije, predviđene ekonomske aktivnosti ostaju snažne, podržane jakim rastom izvoza, jačanjem potrošnje i ulaganjima - rekli su predstavnici MMF-a, koje je predvodio Ruf.
Uslovi tržišta rada nastavljaju da se poboljšavaju uz otvaranje novih radnih mesta u privatnom sektoru i značajnim padom nezaposlenosti, dodaju oni, navodi se u saopštenju Pres službe predsednika Srbije.
- Projektujemo realni rast BDP-a od dva odsto u 2017. i 3,5 procenata u 2018. godini - istakli su predstavnici MMF.
Trogodišnji stendbaj aranžman, koji je zaključen februara 2015. godine, uspešno se sprovodi, uz ostvarenje dobrih makroekonomskih rezultata u okviru dogovorenog ekonomskog programa, saopštila je ranije NBS.
Posebna pažnja bila je posvećena merama za sprovođenje važnih strukturnih reformi, a diskutovane su i mere koje mogu da učvrste postignute rezultate i unaprede ekonomsku efikasnost.
Imajući u vidu da aktuelni stendbaj aranžman ističe februara 2018. godine, razgovara se i o modalitetima buduće saradnje sa Medjunarodnim monetarnim fondom, navedeno je u ranijem saopštenju.
Prioritet je da se očuvaju teško stečena fiskalna dostignuća, uz podršku inicijativama koje podstiču rast, kao što je uvećanje javnih investicija i smanjenje poreskih opterećenja na plate, za radnike sa niskim primanjima.
Preostale strukturne nedostatke u javnom sektoru trebalo bi rešavati tako što će se u potpunosti primenjivati reformska agenda, a pozdravljena je nedavna privatizacija Galenike, kao i poboljšanja na listama za ocenu kvaliteta poslovnog okruženja, što će neminovno dovesti do rasta privatnog sektora, navodi se u saopštenju.