Председник Александар Вучић се састао са делегацијом ММФ-а: Наставља се јак економски напредак (ФОТО)
Посебна пажња била је посвећена мерама за спровођење важних структурних реформИ
Председник Србије Александар Вучић састао се данас са представницима мисије Међународног монетарног фонда (MMF), која у Србији борави поводом 8. ревизије текућег аранжмана.
Александар Вучић у емисији Инсајдер Дебата опозицију ПОСТАВИО НА МЕСТО (ВИДЕО)
Председник Вучић данас са представницима мисије ММФ-а
Званични разговори представника Србије и мисије Међународног монетарног фонда почели су 30. октобра пленарним састанком у Народној банци Србије.
Мисија ММФ-а, коју предводи Џејмс Руф, борави у Београду од 26. октобра ради завршетка осмог разматрања резултата у спровођењу актуелног стендбај аранжмана Србије.
- Наставља се јак економски напредак. Без обзира на привремено успоравање проузроковано сушом, сметњама у производњи електричне енергије, предвиђене економске активности остају снажне, подржане јаким растом извоза, јачањем потрошње и улагањима - рекли су представници ММФ-а, које је предводио Руф.
Услови тржишта рада настављају да се побољшавају уз отварање нових радних места у приватном сектору и значајним падом незапослености, додају они, наводи се у саопштењу Прес службе председника Србије.
- Пројектујемо реални раст БДП-а од два одсто у 2017. и 3,5 процената у 2018. години - истакли су представници ММФ.
Трогодишњи стендбај аранжман, који је закључен фебруара 2015. године, успешно се спроводи, уз остварење добрих макроекономских резултата у оквиру договореног економског програма, саопштила је раније НБС.
Посебна пажња била је посвећена мерама за спровођење важних структурних реформи, а дискутоване су и мере које могу да учврсте постигнуте резултате и унапреде економску ефикасност.
Имајући у виду да актуелни стендбај аранжман истиче фебруара 2018. године, разговара се и о модалитетима будуће сарадње са Међународним монетарним фондом, наведено је у ранијем саопштењу.
Приоритет је да се очувају тешко стечена фискална достигнућа, уз подршку иницијативама које подстичу раст, као што је увећање јавних инвестиција и смањење пореских оптерећења на плате, за раднике са ниским примањима.
Преостале структурне недостатке у јавном сектору требало би решавати тако што ће се у потпуности примењивати реформска агенда, а поздрављена је недавна приватизација Галенике, као и побољшања на листама за оцену квалитета пословног окружења, што ће неминовно довести до раста приватног сектора, наводи се у саопштењу.