PRVO VELIKO ISTRAŽIVANJE PRED IZBORE: SNS i dalje ubedljivo ispred svih, a nećete verovati ko je izbio na drugo mesto
Istraživanje je rađeno od 5. do 11. oktobra, na uzorku od 1.200 ispitanika u Srbiji (bez Kosova i Metohije).
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, najavio je sinoć raspisivanje izbora za 17. decembar, što je otvorilo pitanje kako se sada stranke i koalicije kotiraju.
ODRŽANA SEDNICA GO SNS: Vladajuća stranka započela pripreme za izbore, izabrano novo rukovodstvo
VUČIĆ PRELOMIO: Ovo je tačan datum održavanja izbora
SUKOBI U OPOZICIJI: Vesela braća, žalosna im majka
Istraživanje agencije "Faktor plus" rađeno od 5. do 11. oktobra, pokazuje da je Srpska napredna stranka (SNS) i dalje ubedljivo najpopularnija. Daleko iza na drugom mestu je koalicija krajnje desnice, a zatim Socijalistička partija Srbije (SPS) i Stranka slobode i pravde, Dragana Đilasa.
Kako se bliži dan izlaska na birališta, postavlja se i pitanje koliko su domaće i globalne krizne prilike pogodovale, odnosno, naštetile strankama i liderima. Sudeći prema istraživanju, osim rasta krajnje desnice drugih velikih promena nema.
Ovo su najnoviji rejtinzi političkih stranaka i koalicija prema istraživanju agencije "Faktor plus":
- SNS - 44,5 odsto
- Milica Zavetnica i Boško Obradović - 11
- SPS, Ivica Dačić - 10,8
- SSP, Dragan Đilas - 8,1
- Narodni pokret Srbije, Miroslav Aleksić - 5,9
- NADA - Novi DSS - POKS, Miloš Jovanović - 4
Ispod cenzusa:
- Ne davimo Beograd - 2,4
- Ekološki ustanak, Ćuta - 2,3
- Srce, Zdravko Ponoš - 2
- Narodna stranka - 1,7
- Demokratska stranka - 1,5
- SRS - 1,5
- Zajedno za Srbiju - 1,2
- PSG - 1,1
- SDS, Boris Tadić - 1
- Evropski put, Rade Basta - 1
Najviše glasova opredeljenih glasača osvojila bi Srpska napredna stranka, 44,5 odsto. Na drugom mestu nalazi se koalicija Zavetnika i Dveri sa 11 odsto glasova, što je i najveće iznenađenje, a na trećem Socijalistička partija Srbije sa 10,8 odsto.
Vladimir Pejić, izvršni direktor agencije "Faktor plus", kaže da turbulentne situacije u prethodnom periodu, od masakra u 'Ribnikaru' i Mladenovcu, preko pokretanja i gašenja protesta, do slučaja Banjska, nisu značajno uticali da neko drastično izgubi podršku ili profitira.
- Dosta tumbanja jeste bilo. Poslednji slučaj Banjske nije značajno uticao na rejting vlasti. Naprednjaci su i dalje ubedljivi, ali već godinama rejting crpe iz snage Aleksandra Vučića - kaže Pejić.
Među građanskim, proevropskim strankama i dalje najveću podršku uživa Stranka slobode i pravde Dragana Đilasa sa podrškom od 8,1 odsto. Što se ostatka opozicije tiče, Narodni pokret Srbije ima 5,9 odsto podrške, a sledi još jedna desno orijentisana koalicija, Nova DSS - POKS sa 4 odsto podrške.
- Opozicija je glasnija nego ranije, ali još nisu uspeli da se organizuju kao jedna grupacija. Građanska opozicija u zbiru ima 25 odsto. SSP i Narodni pokret Srbije u zbiru imaju više nego što je na prethodnim izborima osvojila cela kolona u kojoj su učestvovali - ističe Pejić.
Ne davimo Beograd bi dobila 2,4 odsto glasova, Ekološki ustanak 2,3 odsto, Srbija centar 2 odsto, Narodna stranka 1,7 odsto, DS 1,5 odsto, koliko i SRS, Zajedno za Srbiju 1,2 odsto, PSG 1,1 odsto, SDS i Evropski put po 1 odsto.
- Pojedinačno, građanske stranke slabo stoje, ali ukrupnjavanjem bi mogle da naprave pomak. Ekološke stranke su uglavnom prepoznatljive po svojim liderima i zajedničkim delovanjem bi mogle da budu takođe respektabilne - kaže Pejić.
Pejić kaže da je prva ozvaničena koalicija ona između Zavetnika i Dveri, te da se očekuju i druga ukrupnjavanja u nedeljama pred nama.
Na pitanje agencije "Faktor plus", da li biste izašli na parlamentarne izbore kada bi se održali u nedelju, 40 odsto ispitanika odgovorilo je potvrdno, 35 odsto je reklo da ne bi, a 25 odsto da ne zna. To je, prema rečima Pejića, uobičajeno za ovaj period izbornog ciklusa.
Istraživanje je rađeno od 5. do 11. oktobra, na uzorku od 1.200 ispitanika u Srbiji (bez Kosova i Metohije).