ПРВО ВЕЛИКО ИСТРАЖИВАЊЕ ПРЕД ИЗБОРЕ: СНС и даље убедљиво испред свих, а нећете веровати ко је избио на друго место
Истраживање је рађено од 5. до 11. октобра, на узорку од 1.200 испитаника у Србији (без Косова и Метохије).
Председник Србије, Александар Вучић, најавио је синоћ расписивање избора за 17. децембар, што је отворило питање како се сада странке и коалиције котирају.
ОДРЖАНА СЕДНИЦА ГО СНС: Владајућа странка започела припреме за изборе, изабрано ново руководство
ВУЧИЋ ПРЕЛОМИО: Ово је тачан датум одржавања избора
СУКОБИ У ОПОЗИЦИЈИ: Весела браћа, жалосна им мајка
Истраживање агенције "Фактор плус" рађено од 5. до 11. октобра, показује да је Српска напредна странка (СНС) и даље убедљиво најпопуларнија. Далеко иза на другом месту је коалиција крајње деснице, а затим Социјалистичка партија Србије (СПС) и Странка слободе и правде, Драгана Ђиласа.
Како се ближи дан изласка на биралишта, поставља се и питање колико су домаће и глобалне кризне прилике погодовале, односно, наштетиле странкама и лидерима. Судећи према истраживању, осим раста крајње деснице других великих промена нема.
Ово су најновији рејтинзи политичких странака и коалиција према истраживању агенције "Фактор плус":
- СНС - 44,5 одсто
- Милица Заветница и Бошко Обрадовић - 11
- СПС, Ивица Дачић - 10,8
- ССП, Драган Ђилас - 8,1
- Народни покрет Србије, Мирослав Алексић - 5,9
- НАДА - Нови ДСС - ПОКС, Милош Јовановић - 4
Испод цензуса:
- Не давимо Београд - 2,4
- Еколошки устанак, Ћута - 2,3
- Срце, Здравко Понош - 2
- Народна странка - 1,7
- Демократска странка - 1,5
- СРС - 1,5
- Заједно за Србију - 1,2
- ПСГ - 1,1
- СДС, Борис Тадић - 1
- Европски пут, Раде Баста - 1
Највише гласова опредељених гласача освојила би Српска напредна странка, 44,5 одсто. На другом месту налази се коалиција Заветника и Двери са 11 одсто гласова, што је и највеће изненађење, а на трећем Социјалистичка партија Србије са 10,8 одсто.
Владимир Пејић, извршни директор агенције "Фактор плус", каже да турбулентне ситуације у претходном периоду, од масакра у 'Рибникару' и Младеновцу, преко покретања и гашења протеста, до случаја Бањска, нису значајно утицали да неко драстично изгуби подршку или профитира.
- Доста тумбања јесте било. Последњи случај Бањске није значајно утицао на рејтинг власти. Напредњаци су и даље убедљиви, али већ годинама рејтинг црпе из снаге Александра Вучића - каже Пејић.
Међу грађанским, проевропским странкама и даље највећу подршку ужива Странка слободе и правде Драгана Ђиласа са подршком од 8,1 одсто. Што се остатка опозиције тиче, Народни покрет Србије има 5,9 одсто подршке, а следи још једна десно оријентисана коалиција, Нова ДСС - ПОКС са 4 одсто подршке.
- Опозиција је гласнија него раније, али још нису успели да се организују као једна групација. Грађанска опозиција у збиру има 25 одсто. ССП и Народни покрет Србије у збиру имају више него што је на претходним изборима освојила цела колона у којој су учествовали - истиче Пејић.
Не давимо Београд би добила 2,4 одсто гласова, Еколошки устанак 2,3 одсто, Србија центар 2 одсто, Народна странка 1,7 одсто, ДС 1,5 одсто, колико и СРС, Заједно за Србију 1,2 одсто, ПСГ 1,1 одсто, СДС и Европски пут по 1 одсто.
- Појединачно, грађанске странке слабо стоје, али укрупњавањем би могле да направе помак. Еколошке странке су углавном препознатљиве по својим лидерима и заједничким деловањем би могле да буду такође респектабилне - каже Пејић.
Пејић каже да је прва озваничена коалиција она између Заветника и Двери, те да се очекују и друга укрупњавања у недељама пред нама.
На питање агенције "Фактор плус", да ли бисте изашли на парламентарне изборе када би се одржали у недељу, 40 одсто испитаника одговорило је потврдно, 35 одсто је рекло да не би, а 25 одсто да не зна. То је, према речима Пејића, уобичајено за овај период изборног циклуса.
Истраживање је рађено од 5. до 11. октобра, на узорку од 1.200 испитаника у Србији (без Косова и Метохије).