Revolucionarni poduhvat lekara VMA: Pacijentkinji ugrađena veštačka vena
Pacijentkinja, koja se uspešno oporavlja, na operacionom stolu je bila četiri sata
Pacijentkinji Miri Milović (6o) kod koje je zbog ehinokoka jetre sužena donja šuplja vena, lekari Vojnomedicinske akademije (VMA) u Beogradu, ugradili su veštačku venu – intervencija kakvih je u svetu urađeno tek desetak.
Izvedena teška ali i inovativna operacija na VMA: Izvadili plućno krilo kroz rez od 3 centimetra
Nova vakcina: Od sada ćete moći da vakcinišete decu protiv nastanka raka
Njoj su premešteni krvni sudovi jetre, napravljen je novi krvotok do srca, i tako sačuvani svi organi.
– Kontrastom se prikazuje njena šupljina i normalna komunikacija između donje šuplje vene je sedam do osam centimetara, međutim, kod pacijentkinje je potpuno zaustavljen protok kroz donju šuplju venu, i ceo kontrast skreće u desnu stranu, što je patološko stanje, ide preko tkiva jetre i dolazi do srca. Ja ovakvu komplikaciju nisam video, iako se 30 godina bavim hirurgijom – kaže prof. dr Darko Mirković sa Klinike za opštu hirurgiju VMA.
Tako je izgledao radiološki snimak pacijentkinje pre intervencije. Pokušavajući da reše problem, najpre je rađena tronedeljna dijagnostika.
Tim VMA operisao ju je četiri sata, a pacijentkinja se nakon intervencije uspešno oporavlja. Jedinstven veštački graft, odnosno vena dugačka 25 centimetara, nabavljena je iz inostranstva.
– Mi smo napravili veštačku komunikaciju, sa ovim graftom, desne šuplje vene, spojili desnu stranu srca, i spasili jetru koja je bila ugrožena velikom količinom krvi – kaže doktor Mirković.
Da joj nije urađena ova operacija, Mira bi uskoro bila kandidat za transplantaciju jetre, a verovatno bi joj stradali i srce i pluća. U svetu je urađeno tek 10-ak takvih intervencija. Na Vojnomedicinskoj akademiji uspešno je to urađeno i pacijentkinji oboleloj od karcinoma pluća, bez klasičnog otvaranja grudnog koša. Plućno krilo je izvađeno laparoskopski, kroz mali rez, što je prvi takav slučaj u Srbiji.