Револуционарни подухват лекара ВМА: Пацијенткињи уграђена вештачка вена
Пацијенткиња, која се успешно опоравља, на операционом столу је била четири сата
Пацијенткињи Мири Миловић (6о) код које је због ехинокока јетре сужена доња шупља вена, лекари Војномедицинске академије (ВМА) у Београду, уградили су вештачку вену – интервенција каквих је у свету урађено тек десетак.
Изведена тешка али и иновативна операција на ВМА: Извадили плућно крило кроз рез од 3 центиметра
Нова вакцина: Од сада ћете моћи да вакцинишете децу против настанка рака
Њој су премештени крвни судови јетре, направљен је нови крвоток до срца, и тако сачувани сви органи.
– Контрастом се приказује њена шупљина и нормална комуникација између доње шупље вене је седам до осам центиметара, међутим, код пацијенткиње је потпуно заустављен проток кроз доњу шупљу вену, и цео контраст скреће у десну страну, што је патолошко стање, иде преко ткива јетре и долази до срца. Ја овакву компликацију нисам видео, иако се 30 година бавим хирургијом – каже проф. др Дарко Мирковић са Клинике за општу хирургију ВМА.
Тако је изгледао радиолошки снимак пацијенткиње пре интервенције. Покушавајући да реше проблем, најпре је рађена тронедељна дијагностика.
Тим ВМА оперисао ју је четири сата, а пацијенткиња се након интервенције успешно опоравља. Јединствен вештачки графт, односно вена дугачка 25 центиметара, набављена је из иностранства.
– Ми смо направили вештачку комуникацију, са овим графтом, десне шупље вене, спојили десну страну срца, и спасили јетру која је била угрожена великом количином крви – каже доктор Мирковић.
Да јој није урађена ова операција, Мира би ускоро била кандидат за трансплантацију јетре, а вероватно би јој страдали и срце и плућа. У свету је урађено тек 10-ак таквих интервенција. На Војномедицинској академији успешно је то урађено и пацијенткињи оболелој од карцинома плућа, без класичног отварања грудног коша. Плућно крило је извађено лапароскопски, кроз мали рез, што је први такав случај у Србији.