ŠARČEVIĆ O ODUZIMANJU TELEFONA ĐACIMA: Planiram da ih "pametno iskoristim"
Iako predavači smatraju da je korišćenje mobilnih telefona u školi pogubno po nastavu, ministar prosvete planira da ih "pametno iskoristi"
Da učenicima niko neće oduzimati mobilne telefone kao i to da zakoni neće određivati njihovu upotrebu izjavio je ministar prosvete Mladen Šarčević. On je objasnio da će od naredne školske godine biti strože kazne za teške disciplinske prekršaje, ali da će se školama ostaviti mogućnost za to da sopstvenim pravilnicima urede pravila ponašanja đaka.
- Neke škole su to već veoma dobro uradile i mogu da budu primer drugima. Novi zakon o osnovama sistema obrazovanja, koji će uskoro ići na javnu raspravu, neće se baviti konkretnim prekršajima, već će to biti uređeno pravilnicima. Škole će same prilagoditi njihovu primenu. Ne treba deci da se zabranjuju mobilni telefoni, već da se uredi njihova upotreba. Važno je da im telefoni ne zvone na času, da njima ne snimaju nastavnike i vršnjake, da ih ne izvrgavaju ruglu na društvenim mrežama, da ne snimaju izmišljene tuče - smatra Šarčević ističući da nije poenta u oduzimanju telefona na času.
Ministar kaže da će i ovaj segment poštovanja disciplinskih pravila ulaziti u ocenjivanje škole. Pa, ako škola bude loše ocenjena zbog velikog broja prigovora roditelja ili zbog loše discipline i dobije manje novca, onda će, dodaje, direktori sigurno razmisliti o tome kako da poboljšaju ponašanje učenika.
NASTAVNO SREDSTVO
- Mobilni telefoni su sve više u upotrebi i imaju sve više funkcija. Nije nam namera da ih proteramo iz škola. Treba da se pametno koriste, bez zloupotreba. Trudimo se da osavremenimo nastavu, pa će u skoroj budućnosti mobilni telefoni i tableti postati uobičajena nastavna sredstva - objašnjava ministar Mladen Šarčević.
I prema važećem Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i njegovim pravilnicima, korišćenje mobilnog telefona na času smatra se težim prekršajem. Zbog toga mnoge škole svojim pravilnicima već zabranjuju korišćenje telefona i tableta na času. OŠ "Josif Pančić" u Beogradu napravila je dvonedeljnu kampanju, kako bi sprečila učenike da koriste mobilne uređaje na časovima. Mogu da telefoniraju na odmorima, a tokom celog dana zabranjeno je snimanje učenika i nastavnika i kačenje tih sadržaja na društvene mreže.
- Na takav korak odlučili smo se zbog nekoliko slučajeva u kojima su snimcima na društvenim mrežama đaci ismevali vršnjake i nastavnike. Pokušali smo da deci i njihovim roditeljima objasnimo koliko je opasno da sadržaji sa maloletnicima budu svima dostupni na internetu. Nova pravila su stupila na snagu u novembru i dala su dobar rezultat - izjavio je direktor škole Milan Bajić.
ĐACIMA SE UZIMAJU MOBILNI TELEFONI: Nema više korišćenja na časovima?!
Nastavnici, ipak, kažu da nije lako držati čas i, u isto vreme, izigravati policajca.
- Telefoni su utišani, a deca ih skrivaju ispod klupa. Mislim da svi učenici imaju telefon i dešava se da ih "uhvatim" da se dopisuju na času. Zbog toga su često mislima odsutni i ne prate gradivo, tajno snimaju drugare, pa ih ismevaju... Najbolje bi bilo kada bi telefoni bili potpuno zabranjeni na časovima - požalila se nastavnica u jednoj beogradskoj osnovnoj školi Dragana Đukić.
ČUVAJTE ZDRAVLJE: Buljite NEPREKIDNO u vaš mobilni telefon? Preti vam ova BOLEST!
Naša sagovornica tvrdi da ovakve ideje nailaze na otpor roditelja, sa argumentom da oni žele da u svakom trenutku znaju gde im je dete i šta radi.
- Dok su u školi, deca su pod našim nadzorom, i to bi roditeljima trebalo da bude dovoljno. Zato i mobilnim telefonima nije mesto u učionici - smatra nastavnica.