ШАРЧЕВИЋ О ОДУЗИМАЊУ ТЕЛЕФОНА ЂАЦИМА: Планирам да их "паметно искористим"
Иако предавачи сматрају да је коришћење мобилних телефона у школи погубно по наставу, министар просвете планира да их "паметно искористи"
Да ученицима нико неће одузимати мобилне телефоне као и то да закони неће одређивати њихову употребу изјавио је министар просвете Младен Шарчевић. Он је објаснио да ће од наредне школске године бити строже казне за тешке дисциплинске прекршаје, али да ће се школама оставити могућност за то да сопственим правилницима уреде правила понашања ђака.
- Неке школе су то већ веома добро урадиле и могу да буду пример другима. Нови закон о основама система образовања, који ће ускоро ићи на јавну расправу, неће се бавити конкретним прекршајима, већ ће то бити уређено правилницима. Школе ће саме прилагодити њихову примену. Не треба деци да се забрањују мобилни телефони, већ да се уреди њихова употреба. Важно је да им телефони не звоне на часу, да њима не снимају наставнике и вршњаке, да их не извргавају руглу на друштвеним мрежама, да не снимају измишљене туче - сматра Шарчевић истичући да није поента у одузимању телефона на часу.
Министар каже да ће и овај сегмент поштовања дисциплинских правила улазити у оцењивање школе. Па, ако школа буде лоше оцењена због великог броја приговора родитеља или због лоше дисциплине и добије мање новца, онда ће, додаје, директори сигурно размислити о томе како да побољшају понашање ученика.
НАСТАВНО СРЕДСТВО
- Мобилни телефони су све више у употреби и имају све више функција. Није нам намера да их протерамо из школа. Треба да се паметно користе, без злоупотреба. Трудимо се да осавременимо наставу, па ће у скорој будућности мобилни телефони и таблети постати уобичајена наставна средства - објашњава министар Младен Шарчевић.
И према важећем Закону о основама система образовања и његовим правилницима, коришћење мобилног телефона на часу сматра се тежим прекршајем. Због тога многе школе својим правилницима већ забрањују коришћење телефона и таблета на часу. ОШ "Јосиф Панчић" у Београду направила је двонедељну кампању, како би спречила ученике да користе мобилне уређаје на часовима. Могу да телефонирају на одморима, а током целог дана забрањено је снимање ученика и наставника и качење тих садржаја на друштвене мреже.
- На такав корак одлучили смо се због неколико случајева у којима су снимцима на друштвеним мрежама ђаци исмевали вршњаке и наставнике. Покушали смо да деци и њиховим родитељима објаснимо колико је опасно да садржаји са малолетницима буду свима доступни на интернету. Нова правила су ступила на снагу у новембру и дала су добар резултат - изјавио је директор школе Милан Бајић.
ЂАЦИМА СЕ УЗИМАЈУ МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ: Нема више коришћења на часовима?!
Наставници, ипак, кажу да није лако држати час и, у исто време, изигравати полицајца.
- Телефони су утишани, а деца их скривају испод клупа. Мислим да сви ученици имају телефон и дешава се да их "ухватим" да се дописују на часу. Због тога су често мислима одсутни и не прате градиво, тајно снимају другаре, па их исмевају... Најбоље би било када би телефони били потпуно забрањени на часовима - пожалила се наставница у једној београдској основној школи Драгана Ђукић.
ЧУВАЈТЕ ЗДРАВЉЕ: Буљите НЕПРЕКИДНО у ваш мобилни телефон? Прети вам ова БОЛЕСТ!
Наша саговорница тврди да овакве идеје наилазе на отпор родитеља, са аргументом да они желе да у сваком тренутку знају где им је дете и шта ради.
- Док су у школи, деца су под нашим надзором, и то би родитељима требало да буде довољно. Зато и мобилним телефонима није место у учионици - сматра наставница.