Sela i gradovi u Srbiji mogu biti zbrisani za tili čas: Ovo su najugroženija mesta od ZEMLJOTRESA (FOTO)
Pogledajte koja mesta su najugroženija
Danas je snažan zemljotres pogodio Crnu Goru, a potres se osetio i u prestonici Srbije. Zemljotres jačine 5.2 stepeni Rihtera potresao je danas Crnu Goru, a odmah potom usledio je i drugi slabiji potres. Epicentar je bio u blizini Plava. Zemljotresi ovog inteziteta mogu izazvati oštećenja na objektima u epicentralnoj oblasti, a kroz istoriju poznato je i da su Srbiju pogodili mnogo ozbiljniji potresi sa drastičnim posledicama.
Tropski talas NA VRHUNCU! Pogledajte PAKLENE temperature po gradovima u Srbiji
Najjači zemljotresi u našoj zemlji u poslednjih 100 godina u našoj zemlji pogodili su: Gornji Milanovac (5,9 stepeni Rihterove skale), Kopaonik (5,9), Lazarevac (6,7), Mionicu (5,6),Kraljevo (5,5), Vitinu (5,4), Gnjilane (5,2), Golubac (5), Rekovac (5), Zrenjanin (5), Trstenik (5), Kragujevac (4,9), Čačak (4,6), Kruševac (4,7) i Krupanj (4,5).
Upravo to su oblasti koje su u opasnosti da i ubuduće budu epicentri. Teren u tim oblastima je takav da ispod tih oblasti nastaju pomeranja tla usled lošeg kontakta među rasedima, odnosno stenskim blokovima, objašnjavaju u Republičkom seizmološkom zavodu Srbije (RSZ).
- U zoni centralne Srbije je najviša seizmička opasnost, kao i najviši seizmički rizik, jer su uticaju zemljotresa izloženi gradovi sa najvećom gustinom stanovništva - kaže Svetlana Kovačević, viša savetnica RSZ .
Ipak, kako kaže Kovačevićeva, pojava zemljotresa je moguća bilo gde u Srbiji "sa određenom verovatnoćom prevazilaženja za određeni posmatrani vremenski period".
- Usvojen je kriterijum verovatnoće prevazilaženja intenziteta zemljotresa za neku zonu od 10 odsto u 50 godina. Prema ovim kariterijumima, najviši intenzitet od 9 stepeni EMS-98 skale može se dogoditi na epicentralnim područjima centralne, južne i jugoistočne Srbije (Metohija).
Da li može da se predvidi zemljotres?
Prema rečima Kovačevićeve, može se predvideti najverovatniji intenzitet zemljotresa i zona njegovog pojavljivanja, ali ne i vreme pojavljivanja. Seizmičke zone i intenziteti su prikazani na kartama seizmičke opasnosti ili hazarda po parametru seizmičkog intenziteta ili maksimalnog ubrzanja tla i postoje na sajtu zavoda.
- Cilj ovakve dugoročne prognoze je zaštita od zemljotresa, pre svega u smislu projektovanja i izgradnje objekata otpornih na uticaj zemljotresa - objašnjava savetnica iz Seizmološkog zavoda Srbije.