Села и градови у Србији могу бити збрисани за тили час: Ово су најугроженија места од ЗЕМЉОТРЕСА (ФОТО)
Погледајте која места су најугроженија
Данас је снажан земљотрес погодио Црну Гору, а потрес се осетио и у престоници Србије. Земљотрес јачине 5.2 степени Рихтера потресао је данас Црну Гору, а одмах потом уследио је и други слабији потрес. Епицентар је био у близини Плава. Земљотреси овог интезитета могу изазвати оштећења на објектима у епицентралној области, а кроз историју познато је и да су Србију погодили много озбиљнији потреси са драстичним последицама.
Тропски талас НА ВРХУНЦУ! Погледајте ПАКЛЕНЕ температуре по градовима у Србији
Најјачи земљотреси у нашој земљи у последњих 100 година у нашој земљи погодили су: Горњи Милановац (5,9 степени Рихтерове скале), Копаоник (5,9), Лазаревац (6,7), Мионицу (5,6),Краљево (5,5), Витину (5,4), Гњилане (5,2), Голубац (5), Рековац (5), Зрењанин (5), Трстеник (5), Крагујевац (4,9), Чачак (4,6), Крушевац (4,7) и Крупањ (4,5).
Управо то су области које су у опасности да и убудуће буду епицентри. Терен у тим областима је такав да испод тих области настају померања тла услед лошег контакта међу раседима, односно стенским блоковима, објашњавају у Републичком сеизмолошком заводу Србије (РСЗ).
- У зони централне Србије је највиша сеизмичка опасност, као и највиши сеизмички ризик, јер су утицају земљотреса изложени градови са највећом густином становништва - каже Светлана Ковачевић, виша саветница РСЗ .
Ипак, како каже Ковачевићева, појава земљотреса је могућа било где у Србији "са одређеном вероватноћом превазилажења за одређени посматрани временски период".
- Усвојен је критеријум вероватноће превазилажења интензитета земљотреса за неку зону од 10 одсто у 50 година. Према овим каритеријумима, највиши интензитет од 9 степени ЕМС-98 скале може се догодити на епицентралним подручјима централне, јужне и југоисточне Србије (Метохија).
Да ли може да се предвиди земљотрес?
Према речима Ковачевићеве, може се предвидети највероватнији интензитет земљотреса и зона његовог појављивања, али не и време појављивања. Сеизмичке зоне и интензитети су приказани на картама сеизмичке опасности или хазарда по параметру сеизмичког интензитета или максималног убрзања тла и постоје на сајту завода.
- Циљ овакве дугорочне прогнозе је заштита од земљотреса, пре свега у смислу пројектовања и изградње објеката отпорних на утицај земљотреса - објашњава саветница из Сеизмолошког завода Србије.