ИМА ЛИ МЕСТА ЗА ПАНИКУ?! Метеоролог објавио какву зиму можемо да очекујемо: Већ током сутрашњег дана креће ПАД ТЕМПЕРАТУРЕ, спремите се
Главно питање међу грађанима у овом прелазном периоду јесте каква се зима може очекивати. Код многих период снега и јаких ветрова, као и обилне падавине изазивају страх и бригу због отежања свакодневних активности, а метеоролог Слободан Совиљ за Курир телевизију открива да ли има места за панику.
Метеоролог Слободан Совиљ за емисију "Пулс Србије" открио је детаљну временску прогнозу за зиму која је пред нама и одговорио на најважнија питања везана за временске прилике које нас очекују.
- Пратимо ослабљен фронтални систем који нам се приближава из северне преко средње Европе, а он ће током сутрашњег дана и вечери условити пад температуре за пет до седам степени. Још данас можемо уживати у претежно сунчаном времену и максималним температурама од 16 до 22 степена.
У наредним данима следи коначан период захлађења типичан за овај део године:
- Од почетка следеће седмице, у јутрањим сатима може се очекивати мраз интензитета од -4 до 3 степена, а максималне дневне температуре између 11 и 16 степени. Краткотрајна слаба киша могућа је само сутра увече у току ноћи ка недељи, али ће те падавине бити локалног карактера. Након тога се продужава период сувог времена какав смо имали крајем октобра. Читаве прве половине новембра неће бити интензивних падавина са продором над нашим регионом. Циркулација ће се променити након средине месеца, те ће доћи до нарушавања ваздушног притиска и чешћег продора са Атлантика преко средње Европе до нашег региона.
Свака година делује све топлије, зимске температуре у другој половини прошлог века почињале су много раније, а сада лето заузима много већи временски период него тада. Совиљ је ову појаву објаснио на следећи начин:
- Према прогнозама метеоролога, зима би требала бити топлија у односу на просек. Количина падавина биће иста као и у просеку током целе зимске сезоне. Из деценије у деценију пратимо пораст температуре који је видљив кроз сва годишња доба. Претходна јесен била је најтоплија јесен у историји мерења температуре у нашој земљи. Претходне године у октобру дошло је до одступања температуре од чак пет степени изнад просека.
Јесен је период јаких ветрова, а ових дана немамо прилике то да осетимо као и претходних година:
- У претходном периоду дошло је до појаве магле нарочито изражене у јутарњим сатима у нижим деловима наше земље. Ради тога, наредним данима имаћемо краткотрајно умерен до појачан северозападни ветар, а то се пре свега односи на суботу послеподне и увече. Након недеље ветар ће поново ослабити, што значи да ће доћи до појаве магле и у наредној седмици у јутарњим сатима.
Велико питање међу нашим народом јесте када се може очекивати појава првог снега, а Совиљ је истакао да нема разлога за бригу у ближој будућности:
- На нашим планинама редовно има снега, али за сада назнака ни у нижим, ни у вишим пределима нема. Морамо имати прилив знатно хладнијег ваздуха, као и период са интензивнијим и чешћим падавинама како би се формирао и задржао снежни покривач. Према статистичким чињеницама снег се у нашој земљи јавља крајем новембра и почетком децембра, али измењени климатски обрасци мењају и ову чињеницу.
Србија Данас/Курир