SKANDAL! Hrvati ponovo udarili na predsednika Vučića - SRAMNIM LAŽIMA i provokacijama nema kraja (FOTO)
Hrvatski mediji ponovo su odlučili da lažima udare na predsednika Aleksandra Vučića
Hrvatima i njihovim medijima očigledno je potrebno lečenje, ali je pitanje gde naći lek za tako teško oboljenje, s obzirom da su ponovo odlučili da lažima udare na predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Naime, hrvatski portal Jutarnji.hr objavio je vest sa naslovom "Nakon ‘tehničkih problema‘ sa Severnim tokom, Gazprom javlja da sada Turski tok mora u remont, Vučić ostaje bez gasa".
"SRBIJA JEDINA U EVROPI NIJE UVELA SANKCIJE RUSIJI" Vučić vrlo uspešno hoda po tankoj žici! (VIDEO)
VULIN ODGOVORIO NEMAČKOM MINISTRU ODBRANE "Nema laži koja može opravdati bombardovanje Srbije"
SUMNJIVE FINANSIJE Parandilovića: Do izbora nije imao ni za ručak, posle kaparisao stan od 100.000 evra!
– Turski tok dobio je na važnosti nakon propasti ideje izgradnje gasovoda Južni tok kojim bi ruski gas najkraćim putem isporučen u Bugarsku i Srbiju, a zatim dalje u srednju Evropu – navodi se u tekstu.
Ruska državna kompanija i najveći svetski dobavljač prirodnog gasa Gazprom objavio je sedmodnevni remont gasovoda Turski tok počev od 21. juna za vreme kojeg gasovod neće biti u funkciji.
– Obustava transporta gasa u Tursku za vreme radova na gasovodu dogovorena je sa svim zainteresovanim stranama – poručili su iz Gazproma u saopštenju koje prenosi agencija Rojters.
Ova informacija stiže nakon što je prošle nedelje Gazprom objavio da zbog “tehničkih problema” Nemačkoj i Italiji preko Severnog toka 1 šalje znatno umanjene količine gasa. Nemačka i italijanska strana takvo su objašnjenje odbacile optužujući Moskvu da je potez političke prirode.
Turski tok povezuje rusku gasnu infrastrukturu s Turskom preko Crnog mora, a u funkciji je nešto više od dve godine. Iz Turske pomenuti gasovod ima grane za Bugarsku i Srbiju, a planirano je i da se Mađarska priključi na Turski tok.
Godišnji kapacitet Turskog toka je 31,5 milijardi kubnih metara godišnje, s otprilike podjednakim godišnjim snabdevanjem Turske, kao jednog ‘kraka’ gasovoda, te Bugarske i Srbije kao zajedničkog tržišta drugog ‘kraka’. Za usporedbu, godišnji kapacitet Severnog toka 2, gasovoda koji povezuje Rusiju i Nemačku čiji je završetak stopiran zbog ruske invazije na Ukrajinu, je 55 milijardi kubnih metara godišnje, dok se preko Ukrajine u Evropsku uniju iz Rusije doprema oko 140 milijardi kubnih metara gasa godišnje.
Turski tok dobio je na važnosti nakon propasti ideje izgradnje gasovoda Južni tok kojim bi ruski gas najkraćim putem dopreman u Bugarsku i Srbiju, a zatim dalje u srednju Evropu, s godišnjim kapacitetom od 63 milijarde kubnih metara. Od Južnog toka odustala je 2014. Bugarska nakon velikih pritisaka iz Brisela i Vašingtona, pa se Rusija okrenula gasnoj saradnji s Turskom.
Iako su pregovori o Turskom toku otvoreni odmah nakon odustajanja od Južnog toka, projekt je bio ‘na ledu’ zbog zategnutih odnosa Moskve i Ankare. Odnosi Rusije i Turske prvo su zahladili zbog rušenja ruskog borbenog aviona ‘Su-24’ 2015. projektilima turske protivavionske odbrane, a zatim i zbog atentata na ruskog ambasadora u Ankari Andreja Karlova krajem 2016. koji je počinio bivši pripadnik turske policije.
Rusija je 2017. intenzivirala dogovor Gazproma i turske energetske kompanije Botas o izgradnji gasovoda dužine 930 kilometara. Najveći deo posla na polaganju cevi u Crno more odrađen je 2018., a prvi kubni metri gasa Turskim tokom potekli su u januaru 2020.
Narod ne treba da brine, Srbija će za vreme sedmodnevnog remonta redovno dobijati gas iz ruskog dela Banatskog dvora!