СКАНДАЛ! Хрвати поново ударили на председника Вучића - СРАМНИМ ЛАЖИМА и провокацијама нема краја (ФОТО)
Хрватски медији поново су одлучили да лажима ударе на председника Александра Вучића
Хрватима и њиховим медијима очигледно је потребно лечење, али је питање где наћи лек за тако тешко обољење, с обзиром да су поново одлучили да лажима ударе на председника Србије Александра Вучића.
Наиме, хрватски портал Јутарњи.хр објавио је вест са насловом "Након ‘техничких проблема‘ са Северним током, Газпром јавља да сада Турски ток мора у ремонт, Вучић остаје без гаса".
"СРБИЈА ЈЕДИНА У ЕВРОПИ НИЈЕ УВЕЛА САНКЦИЈЕ РУСИЈИ" Вучић врло успешно хода по танкој жици! (ВИДЕО)
ВУЛИН ОДГОВОРИО НЕМАЧКОМ МИНИСТРУ ОДБРАНЕ "Нема лажи која може оправдати бомбардовање Србије"
СУМЊИВЕ ФИНАНСИЈЕ Парандиловића: До избора није имао ни за ручак, после капарисао стан од 100.000 евра!
– Турски ток добио је на важности након пропасти идеје изградње гасовода Јужни ток којим би руски гас најкраћим путем испоручен у Бугарску и Србију, а затим даље у средњу Европу – наводи се у тексту.
Руска државна компанија и највећи светски добављач природног гаса Газпром објавио је седмодневни ремонт гасовода Турски ток почев од 21. јуна за време којег гасовод неће бити у функцији.
– Обустава транспорта гаса у Турску за време радова на гасоводу договорена је са свим заинтересованим странама – поручили су из Газпрома у саопштењу које преноси агенција Ројтерс.
Ова информација стиже након што је прошле недеље Газпром објавио да због “техничких проблема” Немачкој и Италији преко Северног тока 1 шаље знатно умањене количине гаса. Немачка и италијанска страна такво су објашњење одбациле оптужујући Москву да је потез политичке природе.
Турски ток повезује руску гасну инфраструктуру с Турском преко Црног мора, а у функцији је нешто више од две године. Из Турске поменути гасовод има гране за Бугарску и Србију, а планирано је и да се Мађарска прикључи на Турски ток.
Годишњи капацитет Турског тока је 31,5 милијарди кубних метара годишње, с отприлике подједнаким годишњим снабдевањем Турске, као једног ‘крака’ гасовода, те Бугарске и Србије као заједничког тржишта другог ‘крака’. За успоредбу, годишњи капацитет Северног тока 2, гасовода који повезује Русију и Немачку чији је завршетак стопиран због руске инвазије на Украјину, је 55 милијарди кубних метара годишње, док се преко Украјине у Европску унију из Русије допрема око 140 милијарди кубних метара гаса годишње.
Турски ток добио је на важности након пропасти идеје изградње гасовода Јужни ток којим би руски гас најкраћим путем допреман у Бугарску и Србију, а затим даље у средњу Европу, с годишњим капацитетом од 63 милијарде кубних метара. Од Јужног тока одустала је 2014. Бугарска након великих притисака из Брисела и Вашингтона, па се Русија окренула гасној сарадњи с Турском.
Иако су преговори о Турском току отворени одмах након одустајања од Јужног тока, пројект је био ‘на леду’ због затегнутих односа Москве и Анкаре. Односи Русије и Турске прво су захладили због рушења руског борбеног авиона ‘Су-24’ 2015. пројектилима турске противавионске одбране, а затим и због атентата на руског амбасадора у Анкари Андреја Карлова крајем 2016. који је починио бивши припадник турске полиције.
Русија је 2017. интензивирала договор Газпрома и турске енергетске компаније Ботас о изградњи гасовода дужине 930 километара. Највећи део посла на полагању цеви у Црно море одрађен је 2018., а први кубни метри гаса Турским током потекли су у јануару 2020.
Народ не треба да брине, Србија ће за време седмодневног ремонта редовно добијати гас из руског дела Банатског двора!