Zakonom hoće poslodavcima da zabrane da vam traže sliku u CV-iju, a evo da li to uopšte ima smisla
Kako će sada ići proces selekcije
Fotografiju u radnim biografijama više nećete morati da koriste, ali da je takva odredba novog zakona sprovodiva i svrsishodna?
STIŽE NOVI ZAKON: Evo šta poslodavac više NEĆE SMETI da pita žene
Vozači smislili NOV NAČIN kako da jure po autoputu, a da prođu bez kazne
Jedna od novina koja bi trebalo da se nađe u novom Zakonu o rodnoj ravnopravnosti tiče se forme nečije radne biografije, odnosno da u vašem CV više neće morati da stoji fotografija, kao i da potencijalni poslodavci na konkursima neće moći eksplicitno da traže sliku.
Međutim, morali smo da se zapitamo čemu takva odredba, jer gledajući zdravorazumski, mizeran je broj konkursa u čijem procesu selekcije ne postoji intervju na kome poslodavac bliže upoznaje kandidate. Ili se možda očekuje da neko dobije posao samo na osnovu testova i taksativno navedenih suvoparnih činjenica u biografiji bez učestvovanja u procesu selekcije.
- U samim oglasima retko se dešava da poslodavac kaže da je obavezno koristiti fotografiju u CV, skoro nikad. Postoji neki broj oglasa gde oni traže fotografiju, ali i pritom apeluju na kandidate da ne šalju slike sa plaže, svadbe, raznih proslava, selfije...Nije praksa da se zahteva slika, a kada to rade daju nam objašnjenje da je to prvenstveno radi raspoznavanja kandidata. Ako imate 20 intervjua, mnogo je lakše da vežete sliku i utisak koji ste dobili o nekoj osobi - rekla je Tatjana Vidaković sa Infostuda.
Vidaković je dodala da su konsultovali i njihov HR radi svrhe fotografije u radnim biografijama.
- Ako se koristi fotografija jedini njen cilj jeste da tokom intervjua pomogne menadžerima ljudskih resursa da što lakše raspoznaju kandidate, kao i da povežu svoje komentare i zapažanja sa slikom osobe na koju se odnose i samim tim tačno znaju ko je kandidat koga žele u svom timu ili koga će odbaciti. To je njena osnovna funkcija - kaže ona.
Vidaković napominje da nisu radili istraživanja da li slika u CV utiče na proces selekcije i regrutacije.
- Po pravilu fotografija ne bi trebalo da utiče da li ćete primiti nekog ili ne, a da li neki poslodavac vrši diskriminaciju tog tipa nemamo informaciju. Do sada nismo imali pritužbi na takve slučajeve - izričita je.
Imajući u vidu da postoje neki oglasi koji traže npr. fotomodele ili zaštitna lica marketinških kampanja, ukoliko se usvoji ovakav nacrt zakona poslodavci će morati da se upute na Kancelariju za rodnu ravnopravnost kako bi našli najbolje moguće rešenje kako da formulišu svoj oglas.
Ona je naglasila da je izbor da li će staviti sliku ili ne do sada počivao na odluci kandidata.
Slažemo se sa idejom koja je pokretač ove odredbe - da fizički izgled ne treba da odlučuje prilikom selekcije za radna mesta, ali smatramo da slika u radnoj biografiji služi da pokaže nečiju profesionalnost i ozbiljnost, kao i da pomogne menadžerima ljudskih resursa služeći kao vizuelni podsetnik.
Takođe, postavlja se pitanje da li će ovaj propis biti sprovodiv u praksi, i ako zaživi ko će nadgledati njegovu implementaciju i da li to znači da na razgovoru za posao poslodavac ne treba da vidi kandidata.
Pozdravljamo što se u Srbiji radi na popravljanju položaja žena, što zakon stvara bolje uslove da se one više uključe u poslovni, društveni i socijalni život. Ali moramo priznati da neke odredbe u nacrtu jednostavno nemaju smisla?