SRBIJA AKTIVIRA PO PRVI PUT SVOJE DEJTONSKO PRAVO! Vučićeva odluka za Republiku Srpsku ući će u ISTORIJU
Srbija ima pravo da traži izveštaj o radu.
Epilog sastanka rukovodstva Srbije i RS po pitanju imenovanja visokog predstavnika u BiH, mimo Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma, je da će Srbija tražiti od visokog predstavnika izveštaj o radu. Ona kao jedna od potpisnica Dejtona na to ima pravo, a to do sada nije koristila u praksi.
U BRISEL STIGAO NOVI NON-PEJPER ZA ZAPADNI BALKAN: Udružilo se pet evropskih zemalja, ovo je njihov plan
"IZUZETNO CENIM OVAJ ČIN" Premijer Češke poslao pismo predsedniku Vučiću, to je još jedan dokaz tesnih veza
DA BI NAŠE ŽRTVE U JASENOVCU OSTALE UPAMĆENE, MI MORAMO DA POŠTUJEMO SREBRNIČKE: Treba da budemo drugačiji od ostalih
Politikolog Vojislav Savić kaže da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedvosmisleno najavio aktivniji angažman po ovom pitanju.
Srbija stala uz RS – aktivirala svoje dejtonsko pravo
- Ono što treba naglasiti je da Srbija ne radi ništa što joj po pravu ne pripada. Do sada su visoki predstavnici koristili nedostatak prakse da obaveštavaju zemlje potpisnice o svom radu što im je ostavilo slobodan prostor da tumače stvari na svoj način uz podršku određenih zemalja Zapada. Dakle, ukoliko Kristijan Šmit, novi visoki predstavnik "prođe" SB UN i dođe u Sarajevo, sigurno je da neće imati kao njegovi prethodnici lak zadatak kada je u pitanju nadzor njegovih aktivnosti od strane drugih država, a pre svega Srbije - kaže sagovornik.
Dobro je da neko javno stane uz RS, napominje on, jer će se nadgledati rad nekoga ko do sada nije bio podložan oštrim revizijama i kontrolama. Takođe, i sam Aneks 10 vrlo je neodređen kada je u pitanju rad visokog predstavnika.
- Aneks uglavnom govori o nekim opštim mestima i komunikaciji sa sve tri strane. Ali, jasno piše u Dejtonskom mirovnom sporazumu da je visoki predstavnik dužan da komunicira sa sve tri strane u BiH, a do sada je bila praksa da komunicira samo sa predstavnicima Bošnjaka i sarajevskim establišmentom. Tako da su i njegova dela bila utvrđena uglavnom na unitarističkim idejama o BiH - navodi on.
Džaferović ne zna šta priča
Sa druge strane, bošnjački član Predsedništva BiH Šefik Džaferović izjavio je da Srbija nema nikakvih prava kada je reč o dolasku visokog predstavnika i da je jedina obaveza koju Srbija ima po Dejtonskom sporazumu da poštuje suverenitet i teritorijalni integritet BiH. Takođe, i da je prihvatanje predsednika Vučića da se sastane s političkim vrhom Republike Srpske - mešanje Srbije u unutrašnje stvari BiH.
Sagovornik na to odgovara:
- Uz dužno poštovanje moram da kažem da je Džaferović po svemu sudeći drugorazredni političar koji nije dorastao funkciji koju obavlja. Njegova izjava pokazuje elementarno nerazumevanje države u kojoj živi, naroda koji predstavlja kao i funkcije na kojoj se nalazi. Dakle, Srbija je potpisnik Dejtonskog sporazuma i tu nema ni reči o mešanju u unutrašnje stvari BiH - napominje on.
Milorad Dodik je nakon sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa najvišim zvaničnicima Republike Srpske i predstavnicima parlamentarnih stranaka u Srpskoj ponovio svoj stav da Kancelariju visokog predstavnika u BiH treba zatvoriti, kao i da RS nije antidejtonska strana u BiH.