СРБИЈА АКТИВИРА ПО ПРВИ ПУТ СВОЈЕ ДЕЈТОНСКО ПРАВО! Вучићева одлука за Републику Српску ући ће у ИСТОРИЈУ
Србија има право да тражи извештај о раду.
Епилог састанка руководства Србије и РС по питању именовања високог представника у БиХ, мимо Анекса 10 Дејтонског споразума, је да ће Србија тражити од високог представника извештај о раду. Она као једна од потписница Дејтона на то има право, а то до сада није користила у пракси.
У БРИСЕЛ СТИГАО НОВИ НОН-ПЕЈПЕР ЗА ЗАПАДНИ БАЛКАН: Удружило се пет европских земаља, ово је њихов план
"ИЗУЗЕТНО ЦЕНИМ ОВАЈ ЧИН" Премијер Чешке послао писмо председнику Вучићу, то је још један доказ тесних веза
ДА БИ НАШЕ ЖРТВЕ У ЈАСЕНОВЦУ ОСТАЛЕ УПАМЋЕНЕ, МИ МОРАМО ДА ПОШТУЈЕМО СРЕБРНИЧКЕ: Треба да будемо другачији од осталих
Политиколог Војислав Савић каже да је председник Србије Александар Вучић недвосмислено најавио активнији ангажман по овом питању.
Србија стала уз РС – активирала своје дејтонско право
- Оно што треба нагласити је да Србија не ради ништа што јој по праву не припада. До сада су високи представници користили недостатак праксе да обавештавају земље потписнице о свом раду што им је оставило слободан простор да тумаче ствари на свој начин уз подршку одређених земаља Запада. Дакле, уколико Кристијан Шмит, нови високи представник "прође" СБ УН и дође у Сарајево, сигурно је да неће имати као његови претходници лак задатак када је у питању надзор његових активности од стране других држава, а пре свега Србије - каже саговорник.
Добро је да неко јавно стане уз РС, напомиње он, јер ће се надгледати рад некога ко до сада није био подложан оштрим ревизијама и контролама. Такође, и сам Анекс 10 врло је неодређен када је у питању рад високог представника.
- Анекс углавном говори о неким општим местима и комуникацији са све три стране. Али, јасно пише у Дејтонском мировном споразуму да је високи представник дужан да комуницира са све три стране у БиХ, а до сада је била пракса да комуницира само са представницима Бошњака и сарајевским естаблишментом. Тако да су и његова дела била утврђена углавном на унитаристичким идејама о БиХ - наводи он.
Џаферовић не зна шта прича
Са друге стране, бошњачки члан Председништва БиХ Шефик Џаферовић изјавио је да Србија нема никаквих права када је реч о доласку високог представника и да је једина обавеза коју Србија има по Дејтонском споразуму да поштује суверенитет и територијални интегритет БиХ. Такође, и да је прихватање председника Вучића да се састане с политичким врхом Републике Српске - мешање Србије у унутрашње ствари БиХ.
Саговорник на то одговара:
- Уз дужно поштовање морам да кажем да је Џаферовић по свему судећи другоразредни политичар који није дорастао функцији коју обавља. Његова изјава показује елементарно неразумевање државе у којој живи, народа који представља као и функције на којој се налази. Дакле, Србија је потписник Дејтонског споразума и ту нема ни речи о мешању у унутрашње ствари БиХ - напомиње он.
Милорад Додик је након састанка председника Србије Александра Вучића са највишим званичницима Републике Српске и представницима парламентарних странака у Српској поновио свој став да Канцеларију високог представника у БиХ треба затворити, као и да РС није антидејтонска страна у БиХ.