Srbiji prete KATASTROFALNE SUŠE I POPLAVE: Beograd će biti POTOPLJEN, Niš će GORETI, požari bukteti
Nema pošteđenih
Predviđanja stručnjaka povodom Svetskog dana klimatskih promena, nisu nimalo optimistična: temperatura će do 2100. godine u proseku biti viša za tri stepena i nivo mora će porasti od 4,3 do 9,9 metara, što će dovesti do nestanka mnogih priobalnih gradova, nastradaće i naselja pored reka, a ni Srbija neće biti pošteđena.
Sagovornici objašnjavaju da će nas u narednim godinama pogoditi katastrofalne suše, pre svega na jugu zemlje, šumski požari će buktati jugozapadnom i istočnom Srbijom, dok će u Vojvodini zbog promene klime mnoge sorte povrća i žitarica nestati.
Zime mnogo toplije
- Kod nas je porast temperature oko 1,2 stepena i on je izražen posebno tokom letnjih meseci. Mi smo već sada imali pet toplotnih talasa. Taj porast ne deluje veliki, ali vuče ceo lanac nepovoljnih događaja – objašnjava dr Vladimir Đurđević, docent na institutu za meteorologiju Fizičkog fakulteta u Beogradu:
- Južna Srbija bi mogla biti pogođena sušama, jugozapadna i istočna Srbija su u potencijalnoj opasnosti od šumskih požara, dok su svi gradovi pored reka u opasnosti od mogućih poplava. To će biti gore. Postaviće se i pitanje da li ćemo imati kapacitete da krpimo štete koje mogu nastati.
Ana Vuković, docent na Poljoprivrednom fakultetu, kaže da će, ako se nastavi sa globalnim emisijama gasova, što izaziva efekat staklene bašte, doći do velikih problema:
- Temperatura će do kraja veka porasti za četiri, pet stepeni, a naša klima će više ličiti na suptorpsku nego na umereno kontinentalnu. Zime će biti mnogo toplije, južni delovi zemlje biće pogođeni smanjenjem padavina. Zemljište će postati siromašnije za poljoprivredu. Nepovoljni klimatski uslovi mogu dovesti do toga da biljke u nekom momentu prestanu da uspevaju. Do kraja veka mogli bi da se izgube uslovi za opstanak bukove šume.