Србији прете КАТАСТРОФАЛНЕ СУШЕ И ПОПЛАВЕ: Београд ће бити ПОТОПЉЕН, Ниш ће ГОРЕТИ, пожари буктети
Нема поштеђених
Предвиђања стручњака поводом Светског дана климатских промена, нису нимало оптимистична: температура ће до 2100. године у просеку бити виша за три степена и ниво мора ће порасти од 4,3 до 9,9 метара, што ће довести до нестанка многих приобалних градова, настрадаће и насеља поред река, а ни Србија неће бити поштеђена.
Саговорници објашњавају да ће нас у наредним годинама погодити катастрофалне суше, пре свега на југу земље, шумски пожари ће буктати југозападном и источном Србијом, док ће у Војводини због промене климе многе сорте поврћа и житарица нестати.
Зиме много топлије
- Код нас је пораст температуре око 1,2 степена и он је изражен посебно током летњих месеци. Ми смо већ сада имали пет топлотних таласа. Тај пораст не делује велики, али вуче цео ланац неповољних догађаја – објашњава др Владимир Ђурђевић, доцент на институту за метеорологију Физичког факултета у Београду:
- Јужна Србија би могла бити погођена сушама, југозападна и источна Србија су у потенцијалној опасности од шумских пожара, док су сви градови поред река у опасности од могућих поплава. То ће бити горе. Поставиће се и питање да ли ћемо имати капацитете да крпимо штете које могу настати.
Ана Вуковић, доцент на Пољопривредном факултету, каже да ће, ако се настави са глобалним емисијама гасова, што изазива ефекат стаклене баште, доћи до великих проблема:
- Температура ће до краја века порасти за четири, пет степени, а наша клима ће више личити на супторпску него на умерено континенталну. Зиме ће бити много топлије, јужни делови земље биће погођени смањењем падавина. Земљиште ће постати сиромашније за пољопривреду. Неповољни климатски услови могу довести до тога да биљке у неком моменту престану да успевају. До краја века могли би да се изгубе услови за опстанак букове шуме.