"Srpsko i jevrejsko prijateljstvo je veliko": Vučić i Rivlin na ceremoniji imenovanja Ulice Teodora Hercla u Zemunu
Kuća začetnika cionizma i danas postoji
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Izraela Ruven Rivlin prisustvovali su ceremoniji imenovanja ulice po austrijskom novinaru jevrejskog porekla Teodoru Herclu.
Pročitajte i:
Predsednici Srbije i Izraela otkrili su u Zemunu tablu sa imenom Teodora Hercla koji je ušao u istoriju kao otac ideje moderne izraelske države. Ovom svečanom ceremonijom jedna ulica u Zemunu dobila je zvanično ime po Herclu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da Beograđani sanjaju da bar na jedan dan mogu da budu Zemunci i da je on danas ponosan jer to jeste i što ima čast da imenuje ulicu.
- Srpsko i jevrejsko prijateljstvo je veliko. Srpsko i jevrejsko prijateljstvo je staro i iskreno. Srbija je bila prva država u svetu koja je podržala osnivanje jevrejske države. Prijatelji smo dugo. Zajednički nećemo dozvoliti da nam zatru istinu, naš zadatak je da sprečimo sve koji bi da naprave tako nešto u budućnosti - istakao je Vučić.
Hercl je rođen 1860. godine u Budimpešti, a 1878. sa porodicom se odselio u Beč gde je stekao zvanje doktora pravnih nauka. Njegovo poreklo vezano je za Zemun, gde su živeli članovi njegove porodice, a Herclovi baba i deda sahranjeni su na zemunskom jevrejskom groblju.
Porodica Teodora Hercla živela je upravo u centru Zemuna, a njihova kuća i danas postoji u tom delu Beograda. Hercl je 1891. godine postao dopisnik iz Pariza uticajnih bečkih novina, a u tom periodu suočio se sa rešavanjem jevrejskog pitanja. Smatrao je da se to pitanje može rešiti stvaranjem jevrejske države.
Objavio je knjigu "Država Jevreja" 1896. godine koja je naišla na burne reakcije i odbijanje elite, ali su njegove ideje naišle na entuzijazam brojnih Jevreja koji su u njemu videli Mojsija savremenog doba. Hercl se sve više zalagao za cionističke ideje i nastojao da od turskog sultana dobije saglasnost u vezi sa pravom Jevreja da se nasele na tlu Izraela.
Nije doživeo da vidi ostvarenje svoje vizije, pošto je preminuo 1904. godine, a posle osnivanja države Izrael, Herclovi posmrtni ostaci su prema njegovoj poslednjoj želji, preneti u Jerusalim 1949. godine.