"Српско и јеврејско пријатељство је велико": Вучић и Ривлин на церемонији именовања Улице Теодора Херцла у Земуну
Кућа зачетника ционизма и данас постоји
Председник Србије Александар Вучић и председник Израела Рувен Ривлин присуствовали су церемонији именовања улице по аустријском новинару јеврејског порекла Теодору Херцлу.
Прочитајте и:
Председници Србије и Израела открили су у Земуну таблу са именом Теодора Херцла који је ушао у историју као отац идеје модерне израелске државе. Овом свечаном церемонијом једна улица у Земуну добила је званично име по Херцлу.
Председник Србије Александар Вучић рекао је да Београђани сањају да бар на један дан могу да буду Земунци и да је он данас поносан јер то јесте и што има част да именује улицу.
- Српско и јеврејско пријатељство је велико. Српско и јеврејско пријатељство је старо и искрено. Србија је била прва држава у свету која је подржала оснивање јеврејске државе. Пријатељи смо дуго. Заједнички нећемо дозволити да нам затру истину, наш задатак је да спречимо све који би да направе тако нешто у будућности - истакао је Вучић.
Херцл је рођен 1860. године у Будимпешти, а 1878. са породицом се одселио у Беч где је стекао звање доктора правних наука. Његово порекло везано је за Земун, где су живели чланови његове породице, а Херцлови баба и деда сахрањени су на земунском јеврејском гробљу.
Породица Теодора Херцла живела је управо у центру Земуна, а њихова кућа и данас постоји у том делу Београда. Херцл је 1891. године постао дописник из Париза утицајних бечких новина, а у том периоду суочио се са решавањем јеврејског питања. Сматрао је да се то питање може решити стварањем јеврејске државе.
Објавио је књигу "Држава Јевреја" 1896. године која је наишла на бурне реакције и одбијање елите, али су његове идеје наишле на ентузијазам бројних Јевреја који су у њему видели Мојсија савременог доба. Херцл се све више залагао за ционистичке идеје и настојао да од турског султана добије сагласност у вези са правом Јевреја да се населе на тлу Израела.
Није доживео да види остварење своје визије, пошто је преминуо 1904. године, а после оснивања државе Израел, Херцлови посмртни остаци су према његовој последњој жељи, пренети у Јерусалим 1949. године.