Šta to krije Građevinski fakultet u Beogradu? Na neka pitanja i dalje nisu odgovorili
Građevinski fakultet u Beogradu konačno se oglasio nakon što im je Kurir u više navrata poslao pitanja.
Saopštenje koje je stiglo na mejl naše redakcije potpisao je dekan ovog fakulteta, prof. dr Branislav Bajat, ali u njemu, nažalost, nismo dobili odgovore za koje smatramo da su od velikog interesa za javnost.
Saopštenje prenosimo u celosti:
"Povodom najnovijih medijskih objava, Građevinski fakultet obaveštava javnost da je kao naučno-obrazovna i društveno odgovorna državna institucija stavila na raspolaganje državnim organima sve svoje stručne i naučne resurse u cilju pomoći objektivnom utvrđivanju uzroka tragedije koja se dogodila u Novom Sadu, kako se i navodi u prvom javnom saopštenju Građevinskog fakulteta od 5. novembra 2024. godine. Po objavi dokumentacije, profesori Građevinskog fakulteta su detaljno pregledali i analizirali svu raspoloživu i javno dostupnu dokumentaciju u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji, kao i propisima donetim na osnovu ovog zakona. Nakon toga, na internet stranici fakulteta objavljena su saopštenja u kojima je navedena dokumentacija koja nedostaje. Iza svih ovih saopštenja stoje svi profesori i saradnici Građevinskog fakulteta. S tim u vezi, osuđujemo targetiranje pojedinih profesora Građevinskog fakulteta, kao i članova njihovih porodica. Posebno i najoštrije osuđujemo medijski progon i etiketiranje studenata Građevinskog fakulteta, kao i svih studenata", piše u dopisu dekana fakulteta.
Međutim, u ovom saopštenju nije odgovoreno praktično ni na jedno pitanje koje im je Kurir juče (a i prethodnih dana) postavio. A pitali smo ih sledeće:
S obzirom na to da je država odgovorila na zahtev Građevinskog fakulteta i objavila dodatnu dokumentaciju, da li je sada ispunjeno ono što ste tražili?
Ko su profesori koji procenjuju da li su zahtevi ispunjeni ili ne?
Da li je fakultet oformio neku specijalnu komisiju koja je zadužena za analizu dokumentacije ili se radi o neformalnoj grupi?
Zašto još uvek nema povratne informacije od fakulteta?
Ako vam je potrebno više vremena za procenu tehničke dokumentacije, kada javnost može da očekuje rezultate vaše analize?
Jasno je da su čelnici Građevinskog fakulteta odlučili da zadrže netransparentnost u javnoj sferi, a najmanje što smo od njih očekivali jeste pokušaj neveštog spina kroz optužbe o targetiranju profesora. Draga gospodo, ne radi se ovde o targetiranju, već o našem pokušaju da saznamo istinu, da dođemo do tačnih i jasnih informacija jer smatramo da su one od interesa za celokupnu javnost. U situaciji kada vi izbegavate da pružite te informacije, na nama je da istraživanjem dođemo do njih i objavimo ih.
S obzirom na činjenicu da vaš odgovor apsolutno nije doprineo bilo kakvom razjašnjenju, moramo da vas pitamo još jednom: Šta to krijete i zašto to radite?
Podsetimo, Kurir danima poziva na odgovornost i transparentnost kako bi se izbeglo produbljivanje sukoba u društvu i kako bi se stvorili uslovi za pokretanje dijaloga o izlazu iz situacije u kojoj se našlo celo društvo. Zbog toga je izuzetno važno da svi uključeni akteri budu transparentni i da se prestane sa dodatnim konfuzijama kako bi javnost mogla da dobije odgovor na pitanje da li su ispostavljeni studentski zahtevi ispunjeni.
Nova saznanja: U grupi s bivšim dekanom Kuzmanovićem i docentkinja Fric i njen suprug?
Istražujući ko je sve od profesora Građevinskog fakulteta, pored bivšeg dekana Vladana Kuzmanovića, član neformalne grupe koja stoji iza zahteva o dodatnoj dokumentaciji o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, Kurir je došao do saznanja da su u njoj i docentkinja ovog fakulteta Sanja Fric i njen suprug dr Nenad T. Fric.
Zato je vrlo zanimljiva činjenica da je u sredu 29. januara, u istom danu kada je Kurir pisao o zidu ćutanja na Građevinskom fakultetu, na televiziji N1 gostovala upravo docentkinja Fric.
Ona je, između ostalog, poručila da su pojedini mediji počeli sa napadima na profesore i studente Građevinskog fakulteta, jasno misleći na pisanje našeg lista iako to eksplicitno nije navela.
Docentkinja Fric, međutim, ni rečju nije dala odgovore na naša pitanja, ali je navela da je Građevinski fakultet odgovorio "na molbe institucija, predstavnika vlasti i, što je najvažnije, na molbe naših studenata da im pomognemo da shvate da li su njihovi zahtevi ispunjeni". Takođe, kako je navela, "potrebno je da se Univerzitet uključi potpuno svim svojim kapacitetima da pomogne svako u svojoj delatnosti da bi se shvatilo da to nije pitanje samo jedne struke".
Nas zanima na molbe kojih institucija je ovaj fakultet odgovorio, a iz izjave docentkinje Fric nam deluje da postoji namera da sa Građevinskog fakulteta žele da uvuku i druge fakultete u rešavanje ovog problema, što se može okarakterisati kao kupovina vremena i odugovlačenje rešavanja ove situacije.
Takođe, važna činjenica na koju ukazujemo jeste da je Građevinski fakultet objavio koja dokumentacija nedostaje, ali da nisu pominjali vreme za dubinsku analizu dokumenata, te je stoga nesuvislo objašnjenje da je potrebno puno vremena da bi se dao odgovor da li je dokumentacija kompletna.
Takođe, deluje nam da se profesorima na Građevinskom fakultetu smetnulo s uma da su do sada propušteni silni časovi i predavanja u školama i fakultetima, a protekom vremena šteta će biti samo još veća. Zato pitamo da, ako to ne pravi dovoljan pritisak, da na Građevinskom fakultetu daju odgovore što pre, ne znamo šta bi drugo moglo.
Na kraju, imamo i pitanje za dekana Branislava Bajata da li je znao da će Sanja Fric gostovati na N1 ili je to uradila mimo konsultacija s njim.
Izvor: Kurir