Шта то крије Грађевински факултет у Београду? На нека питања и даље нису одговорили
Грађевински факултет у Београду коначно се огласио након што им је Курир у више наврата послао питања.
Саопштење које је стигло на мејл наше редакције потписао је декан овог факултета, проф. др Бранислав Бајат, али у њему, нажалост, нисмо добили одговоре за које сматрамо да су од великог интереса за јавност.
Саопштење преносимо у целости:
"Поводом најновијих медијских објава, Грађевински факултет обавештава јавност да је као научно-образовна и друштвено одговорна државна институција ставила на располагање државним органима све своје стручне и научне ресурсе у циљу помоћи објективном утврђивању узрока трагедије која се догодила у Новом Саду, како се и наводи у првом јавном саопштењу Грађевинског факултета од 5. новембра 2024. године. По објави документације, професори Грађевинског факултета су детаљно прегледали и анализирали сву расположиву и јавно доступну документацију у складу са Законом о планирању и изградњи, као и прописима донетим на основу овог закона. Након тога, на интернет страници факултета објављена су саопштења у којима је наведена документација која недостаје. Иза свих ових саопштења стоје сви професори и сарадници Грађевинског факултета. С тим у вези, осуђујемо таргетирање појединих професора Грађевинског факултета, као и чланова њихових породица. Посебно и најоштрије осуђујемо медијски прогон и етикетирање студената Грађевинског факултета, као и свих студената", пише у допису декана факултета.
Међутим, у овом саопштењу није одговорено практично ни на једно питање које им је Курир јуче (а и претходних дана) поставио. А питали смо их следеће:
С обзиром на то да је држава одговорила на захтев Грађевинског факултета и објавила додатну документацију, да ли је сада испуњено оно што сте тражили?
Ко су професори који процењују да ли су захтеви испуњени или не?
Да ли је факултет оформио неку специјалну комисију која је задужена за анализу документације или се ради о неформалној групи?
Зашто још увек нема повратне информације од факултета?
Ако вам је потребно више времена за процену техничке документације, када јавност може да очекује резултате ваше анализе?
Јасно је да су челници Грађевинског факултета одлучили да задрже нетранспарентност у јавној сфери, а најмање што смо од њих очекивали јесте покушај невештог спина кроз оптужбе о таргетирању професора. Драга господо, не ради се овде о таргетирању, већ о нашем покушају да сазнамо истину, да дођемо до тачних и јасних информација јер сматрамо да су оне од интереса за целокупну јавност. У ситуацији када ви избегавате да пружите те информације, на нама је да истраживањем дођемо до њих и објавимо их.
С обзиром на чињеницу да ваш одговор апсолутно није допринео било каквом разјашњењу, морамо да вас питамо још једном: Шта то кријете и зашто то радите?
Подсетимо, Курир данима позива на одговорност и транспарентност како би се избегло продубљивање сукоба у друштву и како би се створили услови за покретање дијалога о излазу из ситуације у којој се нашло цело друштво. Због тога је изузетно важно да сви укључени актери буду транспарентни и да се престане са додатним конфузијама како би јавност могла да добије одговор на питање да ли су испостављени студентски захтеви испуњени.
Нова сазнања: У групи с бившим деканом Кузмановићем и доценткиња Фриц и њен супруг?
Истражујући ко је све од професора Грађевинског факултета, поред бившег декана Владана Кузмановића, члан неформалне групе која стоји иза захтева о додатној документацији о реконструкцији Железничке станице у Новом Саду, Курир је дошао до сазнања да су у њој и доценткиња овог факултета Сања Фриц и њен супруг др Ненад Т. Фриц.
Зато је врло занимљива чињеница да је у среду 29. јануара, у истом дану када је Курир писао о зиду ћутања на Грађевинском факултету, на телевизији Н1 гостовала управо доценткиња Фриц.
Она је, између осталог, поручила да су поједини медији почели са нападима на професоре и студенте Грађевинског факултета, јасно мислећи на писање нашег листа иако то експлицитно није навела.
Доценткиња Фриц, међутим, ни речју није дала одговоре на наша питања, али је навела да је Грађевински факултет одговорио "на молбе институција, представника власти и, што је најважније, на молбе наших студената да им помогнемо да схвате да ли су њихови захтеви испуњени". Такође, како је навела, "потребно је да се Универзитет укључи потпуно свим својим капацитетима да помогне свако у својој делатности да би се схватило да то није питање само једне струке".
Нас занима на молбе којих институција је овај факултет одговорио, а из изјаве доценткиње Фриц нам делује да постоји намера да са Грађевинског факултета желе да увуку и друге факултете у решавање овог проблема, што се може окарактерисати као куповина времена и одуговлачење решавања ове ситуације.
Такође, важна чињеница на коју указујемо јесте да је Грађевински факултет објавио која документација недостаје, али да нису помињали време за дубинску анализу докумената, те је стога несувисло објашњење да је потребно пуно времена да би се дао одговор да ли је документација комплетна.
Такође, делује нам да се професорима на Грађевинском факултету сметнуло с ума да су до сада пропуштени силни часови и предавања у школама и факултетима, а протеком времена штета ће бити само још већа. Зато питамо да, ако то не прави довољан притисак, да на Грађевинском факултету дају одговоре што пре, не знамо шта би друго могло.
На крају, имамо и питање за декана Бранислава Бајата да ли је знао да ће Сања Фриц гостовати на Н1 или је то урадила мимо консултација с њим.
Извор: Курир