Stav Stejt departmenta: Neće biti promena granica, Velika Albanija samo deo POLITIČKE KAMPANJE!
Hojt Ji istakao da je reč o neodgovornoj retorici, "osuđenoj i javno i iza zatvorenih vrata"
Visoki funkcioner Stejt departmenta Hojt Ji smatra da izjave o velikoj Albaniji predstavljaju neodgovornu retoriku, ali da ih treba shvatiti u kontekstu političke kampanje i ne pridavati im preterani značaj, jer su, kako ocenjuje, politički lideri i stranke u regionu uglavnom svesni da do integracije u EU neće doći promenom postojećih granica.
ALARMANTNO: Albanci imaju PARAVOJNI KAMP u sred Crne Gore (FOTO)
Po njegovom mišljenju, ne postoji nikakav ozbiljan pokret za veliku Albaniju, niti želja albanskog stanovništva bilo u Makedoniji, Crnoj Gori, ili samoj Albaniji da se nekako ujedine i postanu nova zemlja, ili pokret na Zapadnom Balkanu.
- Verujem da je zvanična politika, iskrena politika, stranaka u Makedoniji, Crnoj Gori, Kosovu i Albaniji da se integrišu u EU, da uđu u NATO, kad to bude moguće, u okviru suverenih granica zemalja u kojima žive, a ne kroz promenu granica i neku vrstu nadnacionalnog entiteta - rekao je Ji u intervjuu za Tanjug i portal Juropien vestern Balkans.
On kaže da su SAD svesne da su neki političari u regionu pribelgi neodgovornoj i provokativnoj retorici, ali napominje da tokom političke kampanje ima parola i izjava koje ne bi trebalo vaditi iz konteksta kampanje.
- Ne pokušavam da ih opravdam, mi smo osudili takvu retoriku i javno i iza zatvorenih vrata, ali, rekao bih i da je važno da izbegavamo preterane reakcije i da ne shvatamo bukvalno ono što neki političar kaže tokom kampanje.
Jedva ih zakazaše: Nišani najavio izbore za 25. jun. Albanska opozicija i dalje u BOJKOTU!
Važno je, ističe Ji, da sve zemlje zapadnog Balkana poštuju suverenitet svojih suseda i rade zajedno na rešavanju bilo kakvih nesporazuma ili potencijalnih sukoba, kroz dijalog i saradnju, umesto da na izjave političara i partija reaguju odmah putem medija.
- Mi smatramo da na zapadnom Balkanu postoji iskrena želja građana svih zemalja da se integrišu u Evropu, mnoge od tih zemalja žele da uđu i u NATO, a njihovi lideri i stranke uglavnom uviđaju da se to neće dogoditi kroz bilo kakvu promenu granica - rekao je on.