Став Стејт департмента: Неће бити промена граница, Велика Албанија само део ПОЛИТИЧКЕ КАМПАЊЕ!
Хојт Ји истакао да је реч о неодговорној реторици, "осуђеној и јавно и иза затворених врата"
Високи функционер Стејт департмента Хојт Ји сматра да изјаве о великој Албанији представљају неодговорну реторику, али да их треба схватити у контексту политичке кампање и не придавати им претерани значај, јер су, како оцењује, политички лидери и странке у региону углавном свесни да до интеграције у ЕУ неће доћи променом постојећих граница.
АЛАРМАНТНО: Албанци имају ПАРАВОЈНИ КАМП у сред Црне Горе (ФОТО)
По његовом мишљењу, не постоји никакав озбиљан покрет за велику Албанију, нити жеља албанског становништва било у Македонији, Црној Гори, или самој Албанији да се некако уједине и постану нова земља, или покрет на Западном Балкану.
- Верујем да је званична политика, искрена политика, странака у Македонији, Црној Гори, Косову и Албанији да се интегришу у ЕУ, да уђу у НАТО, кад то буде могуће, у оквиру суверених граница земаља у којима живе, а не кроз промену граница и неку врсту наднационалног ентитета - рекао је Ји у интервјуу за Танјуг и портал Јуропиен вестерн Балканс.
Он каже да су САД свесне да су неки политичари у региону прибелги неодговорној и провокативној реторици, али напомиње да током политичке кампање има парола и изјава које не би требало вадити из контекста кампање.
- Не покушавам да их оправдам, ми смо осудили такву реторику и јавно и иза затворених врата, али, рекао бих и да је важно да избегавамо претеране реакције и да не схватамо буквално оно што неки политичар каже током кампање.
Једва их заказаше: Нишани најавио изборе за 25. јун. Албанска опозиција и даље у БОЈКОТУ!
Важно је, истиче Ји, да све земље западног Балкана поштују суверенитет својих суседа и раде заједно на решавању било каквих неспоразума или потенцијалних сукоба, кроз дијалог и сарадњу, уместо да на изјаве политичара и партија реагују одмах путем медија.
- Ми сматрамо да на западном Балкану постоји искрена жеља грађана свих земаља да се интегришу у Европу, многе од тих земаља желе да уђу и у НАТО, а њихови лидери и странке углавном увиђају да се то неће догодити кроз било какву промену граница - рекао је он.