"ПОКУШАВАЈУ ДА ОПЕРУ РУКЕ ОД ДЕЛА СВОГ СИНА" Имовина родитеља дечака-убице из "Рибникара" процењена на скоро МИЛИОН ЕВРА, а могли би да остану БЕЗ ДИНАРА?!
Против родитеља дечака који је 3. маја прошле године у Основној школи "Владислав Рибникар" убио 10 особа, покренуто је шест судских поступака. Један кривични, због ког би могли да заврше у затвору, и преосталих пет, у којима се тражи надокнада штете, због којих би они могли да остану без динара.
Непосредно након злочина, они су покушали да продају имовину или је пренесу на родбину. Међутим, ово им није пошло за руком. Комплетна имовина је пописана и забрањено им је да њоме располажу, а списак је подугачак.
Отац дечака-убице у свом власништву има стан на Савском венцу од 87 квадрата и аутомобил марке "мерцедес". Списак имовине мајке знатно је дужи. Стан код Вуковог споменика од 47 квадрата и паркинг место. Половина стана на Врачару од 57 квадрата, половина стана на Звездари од 91 квадрата. Ту је и половина породичне куће и помоћног објекта у Нишу.
У њену имовини спада и 25 ари пољопривредног и грађевинског земљишта и њива у Нишу и околини Параћина, али и аутомобил "фиат 500", накит и хартије од вредности.
Међутим, они ће без дела имовине остати и пре завршетка суђења. Један од адвоката тражио је надокнаду дела трошкова, па су мајци дечака-убице и извршитељи недавно одузели аутомобил "фиат 500" који ће бити продат, а већ дуже време јој се одбија и половина плате.
'Да ли ће имовина родитеља дечака-убице, незванично процењена на близу милион евра, бити распродата? Да ли ће родитељи завршити иза решетака? О томе су у емисији "Блиц Уживо" говориле уредница Хронике у Блицу Бојана Богосав и психолошкиња Јелена Кенић.
Имовина можда не буде довољна
Заступник оштећених породица убијене деце и чувара у овој парници тражи од тужених да исплате милионску накнаду за претрпљене душевне болове, патњу и страх. Како Бојана Богосав објашњава, имовина родитеља дечака-убице може бити распродата, зато што морају да се прво намире судски трошкови, а потом и оно што буде пресуђено током поступка, односно свих тих парница.
"Суд може да донесе одлуку да се исплати одређени износ за сваку породицу, односно свака породица по три члана најмање, како би се намирио сав тај трошак, односно парнични поступак. Тако да њихова имовина можда у неком тренутку и не буде довољна да намири све те трошкове и самим тим се због тога и одбија део плате мајке да би за сваки случај, уколико дође до ситуације да она нема довољно имовине, могло да се све то намири", објашњава Богосав.
Покушали да сакрију имовину
Психолошкиња Јелена Кенић каже да су они покушали да сакрију имовину јер су схватили да ће оно што следи бити вероватно један дуг процес.
"То је њима вероватно било јасно већ на самом почетку и знали су да ће људи који су остали без своје деце сигурно бити и немилосрдни и врло упорни у тражењу онога што сматрају да су на неки начин изгубили", рекла је Кенић.
На питање "да ли је нормално да у таквој ситуацији родитељи дечака-убице размишљају о новцу и имовини", психолошкиња одговара:
"За сваког од нас појам "нормално" је различит. Дакле, и начин како су ти људи живели можда би се могао за њих назвати нормалним и можда би неки људи то назвали нормалним породичним животом, али можда може да се каже да нису биле баш тако нормалне како би већина људи просудила. Дакле, нормално је из угла очију оних, односно из очију оних који о томе суде различито и свако има право да има неки свој начин живота, али док не угрожава права других људи, који имају исто тако права на свој нормалан поглед на живот."
"Губитак породица настрадалих је трајан"
У Вишем суду у Београду јуче је одржан парнични поступак против родитеља дечака-убице, те смо поновили имали прилику да видимо потресне сцене.
Како психолошкиња Јелена Кенић каже, породицама је остало само да траже одштету, али је њихов губитак ненадокнадив и трајан.
"Са временом тим људима ће бити ужасно тешко, њихова бол неће престати, па према томе, можемо само да замислимо како је њима када пролазе све оно што пролазе у овом процесу. Тако да, не знам шта бих рекла, могу само да кажем да се јако саосећам са породицама и ту нема много шта да се каже осим саосећања", рекла је психолошкиња.
Осврнула се и на надмени став родитеља дечака-убице, за који је рекла да несумњиво смета родитељима жртава.
"И пре почетка суђења утисак је био они делују дистанцирано од онога што се догодило и да покушавају да 'оперу руке' од онога што је то дете учинило. То је доминантни утисак и нас са стране и родитеља који су изгубили децу и то се до сада није променило," примећује психолошкиња Кенић.
Кенић истиче и да никакав новац неће моћи да задовољи правду, већ да новац који потражују од родитеља дечака-убице представља симбол да је ова породица прихватила и признала злочин који је починио њихов син и да је чин потражње потпуно на месту.
Што чешћа суђења
Још увек се не зна до када ће судски процес трајати, али Бојана Богосав каже да има сазнања да је садашњи председник Вишег суда у Београду замолио и наложио судијама да се суђења у парници заказују што чешће, како би се ова агонија окончала што пре.
"Стварно се суђења заказују готово сваког месеца по једно суђење од пет поступака. Значи сваке недеље ми имамо отприлике по једно суђење о случају Рибникар", истакла је Богосав.
Србија Данас/Блиц/Аутор: Тамара Илић