SURINAM DAJE SRBIJI VETAR U LEĐA: Koja država bi sledeća mogla da povuče odluku priznavanja LAŽNE DRŽAVE KOSOVO?
Srbija dokazala da nije tačna teza kosovskih Albanaca da je proces priznavanja nezavisnosti KiM nepovratan
Srbija je juče doživela još jedan diplomatski uspeh jer je skraćena lista zemalja koje su stale uz lažnu državu Kosovo. Ovo prijatno iznenađenje stiglo je iz Surinama diplomatskom notom i sigurno je jedno od najbitnijih vesti koje su se juče čule u Srbiji. Ovaj uspeh stigao je našom političkom posvećenošću kosovskom pitanju, i to bez ikakvog pritiska.
Kako se smatra, ovaj potez Surinama dokazao je da nije tačna teza kosovskih Albanaca da je proces priznavanja nezavisnosti nepovratan.
Surinam je država u Južnoj Americi, a ranije se zvao Holandska Gvajana. Glavni grad je Paramaribo. Nezavisnost je stekla 25. novembra 1975. godine i prostire se na površini od 163.820 kvadratnih kilometara. Prema popisu iz 2012. godine Surinam je imao nešto više od 530.000 stanovnika. Zemlja je izuzetno raznolika jezički, etnički i verski.
O rezultatima naše diplomatske aktivnosti za SrbijaDanas.com govorio je i predsednik skupštinskog odbora za KiM Milovan Drecun.
- Ovo što je Surinam uradio zapravo je rezultat intenzivnih diplomatskih aktivnosti Srbije koji su sprovedeni u minulom periodu. Predočeni su argumenti koji nisu mogli da budu neuvaženi od strane Surinama. Vlada Surinama je uvidela grešku koju je počinila i jednostavno priznala je suverenitet i teritorijalni integritet Srbije i na Kosovu i Metohiji, tj. našu teritorijalnu celokupnost. Samim tim je odbacila priznanje samoproglašene države. Sve to pokazuje kako je proces pitanja međunarodnog pravnog subjektiviteta samoproglašene države zapao u ćorsokak i da se nalazi u “pat poziciji” i da ne može da napreduje u narednom periodu intenzivnije, u smislu da bi mogli da dobiju masovnija priznanja i da postanu članica Ujedinjenih nacija. To je najbolji pokazatelj onima koji bi da preko pritisaka na Srbiju izdejstvuju da Kosovo postane država u punom smislu - kaže Drecun.
KRATKO I JASNO: Šta sadrži diplomatska nota iz Surinama (FOTO)
Surinam je samo početak: Počela povlačenja priznanja KiM, sledeći su...
- Sa druge strane, ne treba pridavati baš preteran značaj, ali je sa druge strane ovo i pokazatelj kako Srbija može da krene obrnutim putem i to čak od strane onih država koje su priznale diplomatsku aktivnost Kosova i Metohije. Dakle ne samo da se sprovode aktivnosti sa Uneskom i Interpolom, već i sa drugim državma se vode pregovori sa onim državama koje su priznale nezavisnost - kazao je političar Milovan Drecun za naš portal.
Opet, ono što Srbiju veoma interesuje to je pitanje - kakvu nadu uliva jučerašnja odluka i koja bi zemlja mogla da učini postupak kao Surinam?
Tomislav Kresović, naš politički analitičar smatra da je veoma bitno ukoliko bi neka od moćnih država ili nekih članica EU opovrgle stav o KiM, a kao jedan od realnih mogućnosti vidi i odstupanje Crne Gore u priznavanju KiM.
- Povlačenje priznanja jedne od stotinak država koje su priznale Kosovo kao nezavisnu drževu, predstavlja izvesnu nadu da Srbija može da zadrži deo svojih državno-nacionalnih interesa na KiM, tj. da može na diplomatski način da ospori državnost ove lažne države. Mada, bitnije ne može pomeriti odnos snaga, jer su ovu odluku podržale dosta zemalja iz EU i SAD. Bilo bi veliko iznenađenje za Kosovo ukoliko bi to uradila neka članica EU, ili neka od moćnijih država iz sveta kao npr. Turska. Da Turska otkaže svoje priznanje, Balkan bi dobio dosta, a samim tim i Srbija. Ovako, ovo je mala simbolika koje je značajna i koja označava da KiM ipak nema kapacitet za državnost - poručio je Kresović za SrbijaDanas.com.
- Mislim da bi velika stvar bila da Crna Gora otkaže priznanje, zbog sukoba oko granice i problematičnog dela oko 800ha u predelu Peć-Kula- Rožaje, i to bi bila prava balkanska priča. Racionalno je mišljenje da Crna Gora potegne taj korak da povuče priznanje, zbog svojih interesa i pograničnih odnosa - poručio je Kresović.