СУРИНАМ ДАЈЕ СРБИЈИ ВЕТАР У ЛЕЂА: Која држава би следећа могла да повуче одлуку признавања ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ КОСОВО?
Србија доказала да није тачна теза косовских Албанаца да је процес признавања независности КиМ неповратан
Србија је јуче доживела још један дипломатски успех јер је скраћена листа земаља које су стале уз лажну државу Косово. Ово пријатно изненађење стигло је из Суринама дипломатском нотом и сигурно је једно од најбитнијих вести које су се јуче чуле у Србији. Овај успех стигао је нашом политичком посвећеношћу косовском питању, и то без икаквог притиска.
Како се сматра, овај потез Суринама доказао је да није тачна теза косовских Албанаца да је процес признавања независности неповратан.
Суринам је држава у Јужној Америци, а раније се звао Холандска Гвајана. Главни град је Парамарибо. Независност је стекла 25. новембра 1975. године и простире се на површини од 163.820 квадратних километара. Према попису из 2012. године Суринам је имао нешто више од 530.000 становника. Земља је изузетно разнолика језички, етнички и верски.
О резултатима наше дипломатске активности за SrbijaDanas.com говорио је и председник скупштинског одбора за КиМ Милован Дрецун.
- Ово што је Суринам урадио заправо је резултат интензивних дипломатских активности Србије који су спроведени у минулом периоду. Предочени су аргументи који нису могли да буду неуважени од стране Суринама. Влада Суринама је увидела грешку коју је починила и једноставно признала је суверенитет и територијални интегритет Србије и на Косову и Метохији, тј. нашу територијалну целокупност. Самим тим је одбацила признање самопроглашене државе. Све то показује како је процес питања међународног правног субјективитета самопроглашене државе запао у ћорсокак и да се налази у “пат позицији” и да не може да напредује у наредном периоду интензивније, у смислу да би могли да добију масовнија признања и да постану чланица Уједињених нација. То је најбољи показатељ онима који би да преко притисака на Србију издејствују да Косово постане држава у пуном смислу - каже Дрецун.
КРАТКО И ЈАСНО: Шта садржи дипломатска нота из Суринама (ФОТО)
Суринам је само почетак: Почела повлачења признања КиМ, следећи су...
- Са друге стране, не треба придавати баш претеран значај, али је са друге стране ово и показатељ како Србија може да крене обрнутим путем и то чак од стране оних држава које су признале дипломатску активност Косова и Метохије. Дакле не само да се спроводе активности са Унеском и Интерполом, већ и са другим државма се воде преговори са оним државама које су признале независност - казао је политичар Милован Дрецун за наш портал.
Опет, оно што Србију веома интересује то је питање - какву наду улива јучерашња одлука и која би земља могла да учини поступак као Суринам?
Томислав Кресовић, наш политички аналитичар сматра да је веома битно уколико би нека од моћних држава или неких чланица ЕУ оповргле став о КиМ, а као један од реалних могућности види и одступање Црне Горе у признавању КиМ.
- Повлачење признања једне од стотинак држава које су признале Косово као независну држеву, представља извесну наду да Србија може да задржи део својих државно-националних интереса на КиМ, тј. да може на дипломатски начин да оспори државност ове лажне државе. Мада, битније не може померити однос снага, јер су ову одлуку подржале доста земаља из ЕУ и САД. Било би велико изненађење за Косово уколико би то урадила нека чланица ЕУ, или нека од моћнијих држава из света као нпр. Турска. Да Турска откаже своје признање, Балкан би добио доста, а самим тим и Србија. Овако, ово је мала симболика које је значајна и која означава да КиМ ипак нема капацитет за државност - поручио је Кресовић за SrbijaDanas.com.
- Мислим да би велика ствар била да Црна Гора откаже признање, због сукоба око границе и проблематичног дела око 800ха у пределу Пећ-Кула- Рожаје, и то би била права балканска прича. Рационално је мишљење да Црна Гора потегне тај корак да повуче признање, због својих интереса и пограничних односа - поручио је Кресовић.