SUTRA GLASANJE O SRBIJI U EVROPSKOM PARLAMENTU: Deli kritikovao EU i stao na stranu Srbije - "neprihvataljiva preterivanja Brisela"
Evroparlamentarc i član mađarskog Fidesa Andor Deli kritikovao je poslednji izveštaj Evropskog parlamenta o Srbiji uz ocenu da sadrži ”neprihvatljiva preterivanja” za koja kaže da će kočiti proces pridruživanja, narušiti kredibilitet EU i otuđiti građane Srbije.
- Prosto je neverovatno da kada bukti rat u Ukrajini, zemlji koja je sused EU, neki ne vide da bi se stabilnost Unije ojačala što skorijim pristupanjem Srbije. Vlada Mađarske i poslanici Fidesa se svim srcem zalažu za pristupanje Srbije EU. Zato je ovaj izveštaj za nas neprihvatljiv. Smatramo da Srbija zaslužuje više podrške i razumevanja - poručio je Deli.
Evropski parlament će sutra u podne glasati o izveštaju o Srbiji kojim se pored vladavine prava i normalizacije odnosa sa Prištinom proces evrointegracija Srbije uslovljama usklađivanjem sa EU spoljnom politikom i uvođenjem sankcija Rusiji.
"LITVANCI KAO POMERANSKI ŠPIC KOJI ŽELI DA SE BORI SA ROTVAJLEROM" Obaveštajac upozorio da Evropa neće braniti Viljnus od Rusije
ZA BAJDENA JE EVROPA ŠPANSKO SELO: Novi gaf američkog predsednika uzburkao javnost - ponovo se pogubio (VIDEO)
RUSIJA ODNELA VELIKU POBEDU: Evropa kolabirala, pa priznala poraz - Zapadu je sada problem Šolc?
Podsetimo, Poslanici Evropskog parlamenta će sutra u podne na plenarnoj sednici u Strazburu glasati o ovogodišsnjem izveštaju o Srbiji kojim se izražava podrška budućem članstvu Srbije u EU, ali uz zahtev da pored vladavine prava i normalizacije odnosa sa Prištinom usklađivanje sa sankcijama Rusiji bude ključni element koji će određivati ukupan napredak Srbije na putu pristupanja.
U tekstu izveštaja amandanima je ubačeno i da se od Srbije i Kosova očekuje potpisivanje pravnoobavezujućeg sporazuma o normalizaciji odnosa "zasnovanog na međusobnom priznanju" što je prvi put da se međusobno priznaje pominje u zvaničnom dokumetu EU institucije kao potrebno rešenje dijaloga Beograda i Prištine.
Evropski parlament ponavlja i poziv Srbiji da preduzme korake u cilju daljeg povećanja slobode medija, garantovanja slobode izražavanja, nezavisnosti medija i medijskog pluralizma.
U tekstu izveštaja pohvaljuje se napredak koji je u Srbiji postignut u razvoju funkcionalne tržišne ekonomije, kao i prema saradnji koji Srbija pokazuje u upravaljanju migracijama.
Usvojen na plenarom zasedanju izveštaj Evropskog parlamenta dobija formu rezolucije, koja nije prvnoobavezujuća, ali predstavlja političke smernice za zemlju u procesu evrointegracija.