SVAKI GLAS JE BITAN: Diplomatska borba Srbije u Interpolu, ko je za, a ko protiv? (MAPA)
Generalna skupština Interpola održaće se u drugoj polovini novembra u Dubaiju gde će se razmatrati zahtev tzv. Kosova da postane član te međunarodne policijske organizacije.
Najviše telo Interpola se okuplja jednom godišnje kada donosi ključne odluke o radu, resursima, metodama, finansiranju i programu akvitnosti, kao i o prijemu novih članica kao prošle godine kada su članice postale Palestina i Solomonska Ostrva.
Ove godine će se glasati i za novog predsednika Interpola, pošto je dosadašanji, Kinez Meng Hongvej podneo ostavku nakon što je Kina saopštila da je pod istragom.
On je ŠEF KOSOVSKE TAJNE SLUŽBE, a njegov sin im je upravo napravio HAOS SA INTERPOLOM
Srbija je 2015. godine uspela da ostvari značajnu diplomatsku pobedu tako što je na Generalnoj konferenciji UNESCA tzv. Kosovo odbijeno za članstvo u toj organizaciji. Sada je pred Srbijom još jedan izazov, možda i veći nego prethodni put. Koliko je situacija ozbiljna govori i sama izjava predsednika Vučića koji je nedavno rekao da bi ulazak tzv. Kosova u Interpol doveo do povećanja broja poternica, to jest poternica protiv 5.000 Srba, učesnika u sukobu 1999. Ti ljudi, kako je kazao, ne bi znali da li mogu da putuju, a pritom bi se stvarale tenzije i dodatni sukobi na dnevnom nivou.
Pored toga, bilo bi poražavajuće da u organizaciju koja se bavi međunarodnom policijskom saradnjom uđu kosovski zvaničnici, ljudi koji su bili na čelu terorističke organizacije i koji su odgovorni za smrt mnogih Srba na Kosovu i Metohiji. Pored svega, ovo nije samo političko pitanje za Srbiju već pitanje poštovanja međunarodnog prava i suvereniteta jedne države, ali i poštovanja osnovnih ljudskih prava.
Procedura je jasna. Za ulazak lažne države u Interpol, po statutu ove organizacije, potrebna je dvotrećinska većina prisutnih, ne računajući uzdržane i odsutne. Situacija se donekle može predvideti, ako se uzme u obzir glasanje za prijem tzv. Kosova u UNSESCO. Tada su lažnoj državi nedostajala 3 glasa za prijem (od 142 članice, 92 glasale za).
Međutim, za kratko vreme snažnom diplomatskom ofanzivom situacija se promenila u korist Srbije. Sedam država ove godine povuklo je jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova. Kada se uzme u obzir da su države koje su ove godine povukle priznanje (Lesoto, Liberija, Papua Nova Gvineja) glasale za prijem tzv. Kosova u UNESCO 2015. godine, jasno je da to verovatno ovoga puta neće učiniti. Takođe zemlje Palau, Tuvalu i Vanuatu koje su glasale za prijem tzv. Kosova u UNESCO sada neće moći da glasaju, jer nisu punopravne članice Interpola, što ide na ruku Srbiji.
Možda se čini da ovi glasovi nisu toliko bitni, ali kada se osvrnemo na jako tesne rezultate prošlog glasanja, jasno je da je svaki glas bitan i da svaki glas može da odluči. Naravno, treba uzeti u obzir da i sve države koje su glasale za prijem tzv. Kosova u UNESCO, neće po istom mehanizmu glasati i za prijem u Interpol. To je drugačiji tip organizacije i uzimajući u obzir da Srbija ima odličnu policijsku saradnju na međunarodnom nivou sa skoro svim zemljama, možemo se nadati povoljnijem ishodu glasanja.
Odličan primer za to je Austrija, koja je priznala tzv. Kosovo i glasala za pijem istog u UNESCO. Međutim, Austrijski vicekancelar Hajnc Kristijan Štrahe nedavno se izjasnio protiv članstva Kosova u Interpolu, kao i protiv formiranja vojske Kosova. On je to rekao nakon razgovora sa prvim potpredsednikom Vlade Srbije i ministrom inostranih poslova Ivicom Dačićem u Beču.
Štrahe je, na zajedničkoj konferenciji za štampu, kazao da se na pitanja o članstvu Kosova u Interpolu i formiranja vojske ne može dati pozitivan odgovor dok se pitanje Kosova ne reši na nivou UN.
POVERLJIVI PODACI BIĆE DOSTUPNI NARKO MAFIJI?! Ako Kosovo uđe u Interpol Evropi preti KATASTROFA
Dr Darko Trifunović, profesor na Fakultetu bezbednosti, saglasan je da neke države koje su nekada glasale u korist tzv. Kosova, sada to neće uraditi.
- Ove godine nema onog tvrdog lobiranja Amerike, jer ovo je Trampova Amerika. U prethodnim godinama imali smo tvrdo lobiranje Amerike i izričito tvrd stav SAD-a u međunarodnim organizacijama. Međutim Tramp je smenio sve te ljude u Stejt departmentu i promenio jednu paradigmu. Kako srpsko-američki odnosi idu jednom uzlaznom linijom, tako i mogućnosti da mi rešimo ovo pitanje se povećavaju, jer će se ovo pitanje rešavati u Vašingtonu - kaže Trifunović.
On smatra da su se odnosi Srbije i SAD-a naglo poboljšali poslednjih 6 meseci o čemu svedoče i posete američkih zvaničnika Srbiji, kao i izjave savetnika predsednika Donalda Trampa za nacionalnu bezbednost Boltona, kao i senatora Rona Džonsona.
ZMIJA BI DA OTIMA! Tači priznao da NEĆE PODELU KOSOVA I ZSO, ali bi na drugi način DA CEPA SRBIJU!
Analitičar Božidar Spasić smatra da Srbija pokušava da lobira na zemlje pojedinačno, jer je svaki glas značajan.
- Države koje su priznale tzv. Kosovo kao nezavisnu državu, zapravo ne glasaju za njen prijem ni u Interpol, ni u UNESCO, jer smatraju da ta "država" nije spremna za ulazak, jer je tamo visok stepen ne samo unutrašnjeg organizovanog kriminala, već i međunarodnog – navodi Spasić.
On kaže da je posebno interesantna situacija sa tzv. vojskom Kosova.
- Najavljena je transformacija Bezbednosnih snaga Kosova u vojne snage, pa se postavlja pitanje kako oni mogu da budu primljeni u Interpol kada uništavaju sopstvenu policiju? - zaključuje Spasić.