SVE DUŽE SE ZADRŽAVAJU U NAŠOJ ZEMLJI: Evo koliko MIGRANATA ima trenutno u Srbiji!
U svetu se danas obeležava Međunarodni dan migranata
U svetu se danas obeležava Međunarodni dan migranata, a Srbija ga je dočekala sa oko 6.000 migranata, koji čekaju da nastave put prema zemljama zapadne Evrope.
Od početka migrantske krize, kroz Srbiju je prošlo oko milion migranata, koji utočište od rata našli u Nemačkoj, Austriji, Francuskoj, Velikoj Britaniji...
U početku im je Srbija bila samo usputna stanica za predah i okrepljenje, dok se danas sve duže zadržavaju u našoj zemlji, tri, četiri i više meseci, jer susedne države, članice EU, primaju ograničen broj ljudi.
PREPLAVLJENOST: Čak 350.000 migranata stiglo ove godine u Evropsku uniju!
Ministar za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin rekao je danas da iz Srbije dnevno legalno izađe oko 30, a da uđe oko 50 migranata, nekada i više, i da se trenutno u našoj zemlji nalazi oko 6.000 migranata i taj broj Srbija uspeva da održi.
On je naglasio da će Srbija unapređivati postojeći kapacitete u prihvatnim centrima, ali da ih neće povećavati, te da naša zemlja neće postati parking za migrante.
Vulin je dodao da je Srbija pouzdan partner, da je prihvatila da primi 6.000 migranata i toliko se migranata danas nalazi u prihvatnim centrima, te da svaka zemlja treba da ispuni svoj deo odgovornosti.
STEFANOVIĆ U DIMITROVGRADU: Bolja kontrola migranata s zajedničkim patrolama!
Ministar je dodao da Srbija sledeće godine očekuje više novca za migrante od evropskih partnera nego ove godine, kako teret migrantske krize ne bi padao na građane Srbije.
Vulin je rekao da je Srbija dobila donaciju od više od pet miliona evra i da će novac biti podeljen lokalnim samoupravama koje su na migrantskoj ruti da se "bolje snađu".
U Centru za azil u Krnjači, trenutno se nalaze 1.262 migranta, od kojih je 652 zatražilo azil, dok njih 610 nisu tražili azil već su smešteni kao urgentni prihvat.
Upravnik centra Rade Chirić rekao je Tanjugu da u prihvatnom i azilnom delu ima 597. dece koji putuju sa jednim ili oba roditelja, a da imaju 71 maloletnika koji putuju sami.
Među migrantima u Krnjači najviše je onih koji dolaze iz Avganistana, a znatnoi manje nego ranije iz Sirije i Iraka.
Smeštaj i ishrana obezbeđeni su za migrante, u centru ih čekaju tople sobe, topla voda za tuširanje, deca imaju igraonicu koja radi od osam do četiri i gde mališani mogu da uče engleski, ali i srpski jezik, ukoliko žele.
Na raspolaganju imaju i internet sobu, odakle mogu da komuniciraju sa rodbinom i prijateljima. Pri centru radi i ambulanta, tako da je lekar stalno dostupan.
Ono što im trenutno nedostaje, kako kaže Chirić, su zimska obuća i odeća, sredstva za ličnu higijenu.
Generalna skupština UN proglasila je 2000. godine 18. decembar za Međunarodni dan migranata, jer je tog dana 1990. godine usvojena Konvencija o zaštiti prava migrantskih radnika i članova njihovih porodica. Prema zvaničnim podacima u svetu živi oko 230 miliona migranata.
Ovaj datum ove godine ima višestruko značenje, jer je svet suočen sa najvećom migranskom krizom od Drugog svetskog rata.
Tokom 2015. godine, stradao je veliki broj migranata, oko 3.600, najviše u Sredozemnom moru u pokušaju da se domognu zemalja Evropske unije.