SVE JE MOGUĆE: Da li su Zapadni Balkan i Srbija bliži EU nakon samita u Sofiji?
Pozija EU nepromenjiva
Kakvi su izgledi zemalja Zapadnog Balkana, posebno Srbije, za približavanje EU i jesmo li posle samita u Sofiji, prošle sedmice, bliže tom cilju - pitanje je na koje nije lako dati odgovor, kažu sagovornici Tanjuga, neskloni prognozama tipa šta se tačno može dešavati do 2025.
Bivši poslanik i liberal Bojan Ðurić napominje da je danas teško reći da li Evropska unija kao celina može da formuliše političku volju i političku agendu i da je dosledno sprovodi.
Pročitajte i:
- Nema nikakvog zbora da se Evropska unija nalazi u ogromnim unutrašnjim previranjima, zapravo u krizi koncepta. Istog onog koncepta koji se razvijao od sredine pedesetih godina prošlog veka, pa sve do pre nekoliko godina. Srbija zbog takve nejasne perspektive Evropske unije stalno dolazi u opsanost da sve snage koje su ideološki, politički i vrednosno protiv evropiezacije naše zemlje bez prestanka dobijaju vetar u leđa - kazao je Ðurić.
Za sebe kaže da je evrofanatik, mada misli da Evropska unija ima najmanje hiljadu mana.
- Jedini način da neke od tih mana promenimo u smislu efekata koje one danas imaju po Srbiju je da budemo deo Evropske unije ili da makar probamo da se mennjamo u potrebnim okvirima za pristup EU - kazao je Andrić.
Profesor Univerziteta u Beogradu, sociolog Vladimir Vuletić smatra, međutim, da se ništa spektakularno ne dešava sa pozicijom Evropske unije.
- Ta pozicija nije promenjena u poslednjih 10 godina. Evropska unija je dugo već zabavljena svojim poslovima. Ekonomska kriza iz 2008. godine prelila se i na političke odnose unutar zajednice i to traje sve do danas - ukazuje Vuletić.
BORBA SA BUJICOM u Niškoj Banji: Voda odnela deo puta, poplavila objekte i obara stene
Za njega, međutim, nema dileme ni da se u poslednjih nekoliko godina promenila pozicija Srbije u komunikaciji sa Evropskom unijom.
- Nismo više u poziciji samo da slušamo šta nam se kaže, već verujem da postoji veći interes EU za insterese Srbije. Ta promena pozicije Srbije nije dramatična. Niko ne očekuje da će EU tek tako reći neka Kosovo ostane u sastavu Srbije, ali svi glasovi govore o tome da je Srbija pozicionirana kao glavni akter u regionu - kazao je Vuletić.
Pre 10 godina je, podseća on, postojao politički okvir za rešavanje pitanja Balkana po kojem bi oslabljena Srbija ostala jedna u nizu zemalja u našem regionu.
- Takva Srbija bi bila garant političke ravnoteže na Balkanu. Sada je situacija nešto drugačija. EU nema konkretan plan za proširivanje i nisam siguran šta će se zajednicom događati u narednom periodu, ali ima više razumevanja za ambicije Srbije - kazao je Vuletić.
Za njega nema dileme da će Srbija postići neku vrstu rešenja oko pitanja Kosova koje bi bilo potpuno zadovoljavajuće i potpuno nezadovoljavajuće i za Albance i Srbe.
- Pre 10 godina Srbija nije imala takvu poziciju. Imala je ultimatum ''Priznajte Kosovo u postojećim granicama ako želite u Evropsku Uniju''. Nije bilo reči o autonomiji ili posebnoj poziciji za Srbe na Kosovu - naveo je Vuletić.
Ključno je, po njemu, da bi održavanje zamrznutog konflikta dugoročno dovelo Srbiju do suštinskog gubitka Kosova, ali još i do blokiranja njenog ekonomskog razvoja.