SVI MOGU, A KAD SRBIN HOĆE, NASTANE PROBLEM: Zašto treba da branimo Srbe?
Na pitanje novinara da li je Srbija spremna da pošalje vojsku na Kosovo u slučaju da napadnu Srbe, predsednik Srbije Tomislav Nikolić je odgovorio da ako budu ubijali Srbe, da ne samo da će poslati vojsku, već će i on lično da ide.
Odgovor predsednika Srbije Tomislava Nikolića je naišao na osudu jednog dela javnosti i zbog toga se postavlja pitanje šta je tu pogrešno. Šta to jedan predsednik kao vrhovni komandant jedne zemlje treba da radi? Da li možda da se pokupi i ode, pobegne, dozvoli da njegov narod bude ubijan na njegovoj teritoriji? Slažemo se da ne treba da gine uzaludno - to sigurno! Ali da li bi bilo normalno da je izjavio da neće slati vojsku ni ako budu ubijali Srbe na Kosovu? Šta bi u tom slučaju onda svaki građanin mogao sutra da očekuje živeći u Srbiji: da će ga neko ubiti i da neće biti ni Ustava, ni zakona, ni vojske, ni policije, ni predsednika, ni vlade koja će ga odbraniti.
ROSU UPADA NA SEVER KOSOVA 17. FEBRUARA? Srpski bezbednjak otkrio namere Albanaca!
Možda je trebalo da kaže da ćemo, ukoliko se ponovi 17. mart. 2004., samo upaliti televizor kako bi ispratili i videli šta se dešava dok nam ubijaju građane, pale kulturnu baštinu, proteruju i pljačkaju stanovništvo.
Ako pogledamo samo poslednjih nekoliko godina, imamo mnogo primera gde su predsednici najjačih svetskih zemlja isticali da će braniti svoje interese i svoje građane u stranim zemljama. Predsednik Rusije Vladimir Putin istakao je da je njihov cilj da zaštite ljude sa kojima imaju istorijske, kulturne i ekonomske veze nakon svrgavanja ukrajinskog predsednika i izbijanja građanskog rata u toj zemlji. Nećemo nikome ništa naređivati, ali nećemo stajati po strani, ako su ljudi ugroženi, poručio je tada Putin.
Odlazeći američki predsednik Barak Obama je poslednjih nekoliko godina poslao stotine vojnika u Irak obrazlažući da na taj način štiti irački narod, koji ga nije ni zvao u pomoć, američke interese u Iraku i regionu, kao i da se bori protiv terorista.
Bivši britanski premijer Dejvid Kameron je upozorio Argentinu 2013. godine da će Britanci uvek biti spremni da brane svoje građane na Foklandskim ostrvima.
Da li bi ovakvi postupci Obame i Putina i Kamerona trebalo da ukažu da mi treba da branimo interese Srbije u Libiji, Siriji, Iraku jer je sigurno da je u tim zemljama živelo mnogo više našeg stanovništva nego Rusa i Amerikanaca. Da li bi bilo normalno da isto kao i Britanci želimo da branimo sastavni deo naše teritorije i stanovništvo koje živi na njoj, jer Kosovo i Metohija su po ustavu, kao najvišem pravnom aktu Republike Srbije sastavni deo njene teritorije.
TOMA ODRŽAO LEKCIJU AMERIČKOM AMBASADORU: Vi ste sprovođenjem svoje volje stvorili mnoge nevolje!
Zašto su oni branili svoje građane?
Zašto su Britanci odlučili da brane Foklandska ostrva koja se nalaze na 500 kilometara od Argentine i na samo 13000 kilometara od Velike Britanije. U ratu za Foklandska ostrva je poginulo oko 650 Argentinaca i 255 Britanaca, a stanovnika na ostrvu ima manje od 3000.
Zašto Amerikanci brane svoje interese i šalju vojsku u Irak i Avganistan kad tamo nije živelo ni 3000 njihovih građana. Zašto Rusi šalju vojsku u Siriju. Da li možda zbog peska i sunca kojih ima u izobilju ili možda nafte i gasa koji su strateški resurs.
Mi nismo za RAT
Da nismo za sukob i rat pokazali mnogo puta poslednjih godina. Poslednja u nizu provokacija je upad policije samoproglašene države Kosovo na sever pokrajine iako im je sporazumom zabranjeno. Konstantno se trudimo i ulažemo velike napore da održimo dobrosusedske odnose sa svima, ali je bitno da budemo svesni da nas niko neće braniti ukoliko se sami ne budemo branili.