Tači reketira Srbiju: Za srpsko brašno taksa od 40 evra po toni
Skandal
Tzv. država Kosovu je za srpsko brašno uvedena taksa od čak 40 evra po toni, što je skandalozno, te je ministar trgovine Rasim Ljajić pozvao vlasti u Prištini da je povuku ili će naša država sprovesti kontramere.
To mogu samo braća Rusi: Putin poklanja Srbiji i dva "Antonova"
Priština je, naime, na brašno iz Srbije uvela takse od 40 evra po toni, te je, prema rečima ministra Ljajića, uložen prigovor kosovskim vlastima, CEFTA i briselskim vlastima.
- Kontramere izbegavamo jer to ne vodi ničemu, ali ako nemate drugi način, morate i to da radite - poručio je Ljajić i dodao da će takse na brašno iz Srbije biti jedna od tema regionalnog skupa koji danas počinje u Budvi.
- Nijedna zemlja koja ima manje od 10 miliona stanovnika, ukoliko učešće izvoza u BDP-u nije minimum 50 odsto, nema šanse da se ekonomski razvija. Sve zemlje koje misle da se učaure i da na ovakav način štite svoje privrednike pucaju u sopstvenu nogu - naglasio je on.
Ministar je napomenuo da je već održan sastanak sa vlasnicima najvećih mlinova na Kosovu koji sarađuju sa mlinarima u Vojvodini i sa srpskim udruženjem „Žita Srbije“, da su upoređene cene i da ne stoji teza prištinskih vlasti da se niskim cenama pokušava pridobiti tržište.
- Cena brašna je od 197 do 205 evra. Rekli smo im da ćemo morati da primenimo kontramere ukoliko se ova odluka ne povuče. Ne možemo da čekamo dva-tri meseca da oni kupe od nas pšenicu, samelju brašno, to brašno prodaju i onda kažu - povlačimo meru - istakao je Ljajić.
Kako je dodao, Srbija neće odustati od uklanjanja svih vancarinskih barijera sa zemljama u regionu, da se sa BiH radi jedan model kojim će biti identifikovane sve vancarinske barijere koje postoje, te da će biti prezentovano svim zemljama članicama CEFTA.
Agroekonomista, prof. dr Miladin Ševarlić, smatra da će ovakvih poteza Prištine biti sve više.
- Ovo je samo još jedan dokaz da Kosovo nije u sastavu republike Srbije i ovakvih dešavanja će u budućnosti biti još više. Naravno, u pitanju je još jedna u nizu provokacija - napominje Ševarlić.
Kako dodaje, tzv. Kosovo nema mogućnost proizvodnje pšenice i brašna za svoje potrebe.
- Oni su tako upućeni na uvoz, a jedino je pitanje odakle će uvoziti i po kojoj ceni, a niže cene od onih po kojima uvoze iz Srbije mislim da ne mogu da nađu, tako da se nadam da će prevladati logika zaštite potrošača i logika neminovnosti saradnje zaključuje Ševarlić.