Тачи рекетира Србију: За српско брашно такса од 40 евра по тони
Скандал
Тзв. држава Косову је за српско брашно уведена такса од чак 40 евра по тони, што је скандалозно, те је министар трговине Расим Љајић позвао власти у Приштини да је повуку или ће наша држава спровести контрамере.
То могу само браћа Руси: Путин поклања Србији и два "Антонова"
Приштина је, наиме, на брашно из Србије увела таксе од 40 евра по тони, те је, према речима министра Љајића, уложен приговор косовским властима, ЦЕФТА и бриселским властима.
- Контрамере избегавамо јер то не води ничему, али ако немате други начин, морате и то да радите - поручио је Љајић и додао да ће таксе на брашно из Србије бити једна од тема регионалног скупа који данас почиње у Будви.
- Ниједна земља која има мање од 10 милиона становника, уколико учешће извоза у БДП-у није минимум 50 одсто, нема шансе да се економски развија. Све земље које мисле да се учауре и да на овакав начин штите своје привреднике пуцају у сопствену ногу - нагласио је он.
Министар је напоменуо да је већ одржан састанак са власницима највећих млинова на Косову који сарађују са млинарима у Војводини и са српским удружењем „Жита Србије“, да су упоређене цене и да не стоји теза приштинских власти да се ниским ценама покушава придобити тржиште.
- Цена брашна је од 197 до 205 евра. Рекли смо им да ћемо морати да применимо контрамере уколико се ова одлука не повуче. Не можемо да чекамо два-три месеца да они купе од нас пшеницу, самељу брашно, то брашно продају и онда кажу - повлачимо меру - истакао је Љајић.
Како је додао, Србија неће одустати од уклањања свих ванцаринских баријера са земљама у региону, да се са БиХ ради један модел којим ће бити идентификоване све ванцаринске баријере које постоје, те да ће бити презентовано свим земљама чланицама ЦЕФТА.
Агроекономиста, проф. др Миладин Шеварлић, сматра да ће оваквих потеза Приштине бити све више.
- Ово је само још један доказ да Косово није у саставу републике Србије и оваквих дешавања ће у будућности бити још више. Наравно, у питању је још једна у низу провокација - напомиње Шеварлић.
Како додаје, тзв. Косово нема могућност производње пшенице и брашна за своје потребе.
- Они су тако упућени на увоз, а једино је питање одакле ће увозити и по којој цени, а ниже цене од оних по којима увозе из Србије мислим да не могу да нађу, тако да се надам да ће превладати логика заштите потрошача и логика неминовности сарадње закључује Шеварлић.