TAJNI DOKUMENT CIA: Evo koliko je NOVCA DOS dobio od Amerike! ŠOK CIFRA, A META JE BILA KOSOVO! (FOTO)
"Novac podelili Đinđić i ostali lideri tadašnje opozicije"
Portal sd.rs predstavlja dokument CIA od 16. decembra 1998. godine u kom CIA sugeriše Vladi SAD da uplati 35 miliona dolara za rušenje režima u Beogradu, a predsednik SRS Vojislav Šešelj kaže za naš portal da je prava cifra bila 150 miliona dolara, jer DOS je novac dobijao i drugim kanalima.
Rashodi za rušenje režima i subverzivne antidržavne delatnosti su podeljeni u 8 stavki, a najveći iznosi su predviđeni za medije i političke stranke, po 10 miliona dolara, manji za unutrašnje NVO i za univerzitetsko obrazovanje, po 5 miliona američkih dolara.
Dva miliona dolara je predviđeno za omladinske organizacije, a najmanje za sindikate, nezavisno sudstvo i članove izbornih komisija, po jedan milion dolara.
Prof. dr Ratko Marković, tadašnji potpredsednik Vlade, zapitao se 1999. godine "kakvo je to nezavisno sudstvo koje se plaća"!?
- Amerika shvata demokratiju kao kupovinu narodnih glasova, kao podmićivanje građana. Takvu demokratiju ostvaruje CIA, a ne narod - govorio je prof. dr Ratko Marković.
Dokument predviđa i formiranje posebne međunarodne grupe, u čijem bi radu učestvovale i unutrašnje NVO.
U dokumentu se priznaje da je Vlada SAD za rušenje režima u Beogradu 1998 godine dala 15 miliona dolara.
Predsednik SRS, a u to vreme potpredsednik Vlade prof. dr Vojislav Šešelj, predvideo je svrhu američkog finansiranja za subverzivne antidržavne delatnosti, o kom je otvoreno govorio.
- Centar svega su Kosovo i Metohija. Ovi kvislinzi, ova subverzija se finansira da bi se lakše Amerikanci i njihovi saveznici dočepali Kosova i Metohije, da bi otrgli taj deo Srbije od države matice - rekao je Šešelj 12. januara 1999. godine, manje od mesec dana posle nastanka ovog dokumenta.
Predsednik SRS prof. dr Vojislav Šešelj kaže da je novac za lidere DOS dolazio i iz drugih Zapadnih država, kao i raznih NVO.
- 1999. godine samo Amerikanci su dali 150 miliona dolara, a novac su davale i razne NVO i druge Zapadne države. Prozapadna opozicija je bila zatrpana novcem, a kako to obično biva, najveći deo novca je otišao u privatne džepove lidera DOS, od Zorana Đinđića, pa nadalje... 2000. godine lakše je u Beogradu bilo naći dolare nego marke - kaže Šešelj za portal sd.rs.
Kompletan prevod CIA dokumenta možete pročitati u nastavku teksta.
- osnovni elementi za finansijsku podršku -
Vašington D.C.
16. decembar 1998. godine
Vlada SAD bi trebalo da bitno poveća svoju podršku demokratiji u Jugoslaviji sa sadašnjeg nivoa od 15 miliona dolara na 35 miliona dolara u ovoj fiskalnoj godini. To bi trebalo da bude deo široke diplomatske inicijative usmerene ka razvijanju alternativa autoritarnom režimu u Beogradu i ka širenju spektra kontakata Zapada.
Američke i evropske nevladine organizacije bi trebalo ohrabrivati da povećaju svoje prisustvo u SRJ; Vlada SAD bi trebalo da širi uključivanje privatnih građana SRJ u regionalne programe.
Jedno od osnovnih usmerenja bi trebalo da bude razvijanje nove generacije lidera, koji poštuju politički pluralizam, tržišne reforme, vladavinu prava i toleranciju.
Ovaj napor bi trebalo da uključi i odlučniji javni stav: narod Jugoslavije zaslužuje bolje od sadašnjeg autoritarnog režima.
SAD bi trebalo da predvode svoje saveznike u politici snažne, bespovratne podrške demokratskoj Srbiji, kao što je činjeno u ostalim delovima Centralne i Istočne Evrope.
*Širenje publike kroz obezbeđivanje neophodnih infrastrukturnih poboljšanja, kao i kvalitetnog zabavnog i informativnog programa
*Obezbeđivanje saveta, tehničke podrške i profesionalne obuke
*Finansiranje pravne zaštite i fondova za samozaštitu za progonjene novinare i medije
*Davanje publiciteta slučajevima proganjanja
*Odgovor na lokalne potrebe za obuku NVO
*Finansiranje balkanskih regionalnih mreža "think tank"-ova i medijskih organizacija
*Formiranje pravničkih timova, spremnih i voljnih da brane NVO i medije protiv koje se vode sudski postupci
*Sejanje klica multietničkih NVO, usmerenih na suštinska osetljiva pitanja (npr. ljudska prava, zaštita okoline, ekonomski razvoj)
*Pospešivanje stvaranja saveza NVO za samozaštitu protiv represije, za odgovarajuću izbornu aktivnost i profesionalni razvoj (pravnici, novinari, nastavnici, naučni radnici)
*Pospešivanje članstva u sindikatima, uključujući i među penzinerima i nezaposlenima
*Olakšavanje veza organizacija iz Evropske unije i jugoslovenskih studentskih organizacija
*Podrška progonjenih sindikalnih lidera kroz fondove samozaštite i akcije
*Podrška alternativnim obrazovnim mrežama
*Podrška profesorima koji su otpušteni zbog toga što su odbili da potpišu nove ugovore
*Razvijanje alternativnih nastavnih sadržaja čiji je naglasak na demokratiji i rešavanju konflikata
*Obuka sudija u postupcima koji zadovoljavaju međunarodne standarde
*Podrška onima koji su otpušteni ili podvrgnuti političkim pritiscima
*Podrška kombinovanom međunarodnom/domaćem probnom programu praćenja
*Širenje obuke političkih partija u organizovanju osnovnih ćelija
*Zagovaranje konsolidacije opozicionog političkog bloka
*Ohrabrivanje koalicija političkih partija sa NVO, koje bi trebalo da preduzimaju paralelne, nadpartijske zadatke: aktiviranje učešća omladine, obuka birača i praćenje medija
*Razvijanje "drugog ešelona" partijskih rukovodilaca iz provincije, na opštinskom nivou, iz sektora koji nisu ranije bili politički aktivni, kao i aktivnosti "generacija naslednika"
*Obezbeđivanje podrške lokalnim vlastima u kontroli odgovorne opozicije
*Obuka članova u administrativnim procedurama dostupnim javnosti
*Finansiranje izborne tehnologije koja sprečava nameštanje rezultata
*Podrška procedurama popisa/registracije
*Promocija demokratskih studentskih organizacija
*Finansiranje putovanja u inostranstvo za studentsko rukovodstvo
*Podrška studijskih programa i programa obuke u Evropi i SAD
*Sazivanje grupe donatora koja bi se redovno sastajala radi razmatranja prioriteta
*Pozivanje jugoslovenskih NVO da učestvuju u radu te grupe i da daju komentare na međunarodne programe
*Formiranje međunarodne savetodavne mreže radi podrške demokratskom razvoju