ТАЈНИ ДОКУМЕНТ ЦИА: Ево колико је НОВЦА ДОС добио од Америке! ШОК ЦИФРА, А МЕТА ЈЕ БИЛА КОСОВО! (ФОТО)
"Новац поделили Ђинђић и остали лидери тадашње опозиције"
Портал sd.rs представља документ ЦИА од 16. децембра 1998. године у ком ЦИА сугерише Влади САД да уплати 35 милиона долара за рушење режима у Београду, а председник СРС Војислав Шешељ каже за наш портал да је права цифра била 150 милиона долара, јер ДОС је новац добијао и другим каналима.
Расходи за рушење режима и субверзивне антидржавне делатности су подељени у 8 ставки, а највећи износи су предвиђени за медије и политичке странке, по 10 милиона долара, мањи за унутрашње НВО и за универзитетско образовање, по 5 милиона америчких долара.
Два милиона долара је предвиђено за омладинске организације, а најмање за синдикате, независно судство и чланове изборних комисија, по један милион долара.
Проф. др Ратко Марковић, тадашњи потпредседник Владе, запитао се 1999. године "какво је то независно судство које се плаћа"!?
- Америка схвата демократију као куповину народних гласова, као подмићивање грађана. Такву демократију остварује ЦИА, а не народ - говорио је проф. др Ратко Марковић.
Документ предвиђа и формирање посебне међународне групе, у чијем би раду учествовале и унутрашње НВО.
У документу се признаје да је Влада САД за рушење режима у Београду 1998 године дала 15 милиона долара.
Председник СРС, а у то време потпредседник Владе проф. др Војислав Шешељ, предвидео је сврху америчког финансирања за субверзивне антидржавне делатности, о ком је отворено говорио.
- Центар свега су Косово и Метохија. Ови квислинзи, ова субверзија се финансира да би се лакше Американци и њихови савезници дочепали Косова и Метохије, да би отргли тај део Србије од државе матице - рекао је Шешељ 12. јануара 1999. године, мање од месец дана после настанка овог документа.
Председник СРС проф. др Војислав Шешељ каже да је новац за лидере ДОС долазио и из других Западних држава, као и разних НВО.
- 1999. године само Американци су дали 150 милиона долара, а новац су давале и разне НВО и друге Западне државе. Прозападна опозиција је била затрпана новцем, а како то обично бива, највећи део новца је отишао у приватне џепове лидера ДОС, од Зорана Ђинђића, па надаље... 2000. године лакше је у Београду било наћи доларе него марке - каже Шешељ за портал sd.rs.
Комплетан превод ЦИА документа можете прочитати у наставку текста.
- основни елементи за финансијску подршку -
Вашингтон Д.Ц.
16. децембар 1998. године
Влада САД би требало да битно повећа своју подршку демократији у Југославији са садашњег нивоа од 15 милиона долара на 35 милиона долара у овој фискалној години. То би требало да буде део широке дипломатске иницијативе усмерене ка развијању алтернатива ауторитарном режиму у Београду и ка ширењу спектра контаката Запада.
Америчке и европске невладине организације би требало охрабривати да повећају своје присуство у СРЈ; Влада САД би требало да шири укључивање приватних грађана СРЈ у регионалне програме.
Једно од основних усмерења би требало да буде развијање нове генерације лидера, који поштују политички плурализам, тржишне реформе, владавину права и толеранцију.
Овај напор би требало да укључи и одлучнији јавни став: народ Југославије заслужује боље од садашњег ауторитарног режима.
САД би требало да предводе своје савезнике у политици снажне, бесповратне подршке демократској Србији, као што је чињено у осталим деловима Централне и Источне Европе.
*Ширење публике кроз обезбеђивање неопходних инфраструктурних побољшања, као и квалитетног забавног и информативног програма
*Обезбеђивање савета, техничке подршке и професионалне обуке
*Финансирање правне заштите и фондова за самозаштиту за прогоњене новинаре и медије
*Давање публицитета случајевима прогањања
*Одговор на локалне потребе за обуку НВО
*Финансирање балканских регионалних мрежа "think танк"-ова и медијских организација
*Формирање правничких тимова, спремних и вољних да бране НВО и медије против које се воде судски поступци
*Сејање клица мултиетничких НВО, усмерених на суштинска осетљива питања (нпр. људска права, заштита околине, економски развој)
*Поспешивање стварања савеза НВО за самозаштиту против репресије, за одговарајућу изборну активност и професионални развој (правници, новинари, наставници, научни радници)
*Поспешивање чланства у синдикатима, укључујући и међу пензинерима и незапосленима
*Олакшавање веза организација из Европске уније и југословенских студентских организација
*Подршка прогоњених синдикалних лидера кроз фондове самозаштите и акције
*Подршка алтернативним образовним мрежама
*Подршка професорима који су отпуштени због тога што су одбили да потпишу нове уговоре
*Развијање алтернативних наставних садржаја чији је нагласак на демократији и решавању конфликата
*Обука судија у поступцима који задовољавају међународне стандарде
*Подршка онима који су отпуштени или подвргнути политичким притисцима
*Подршка комбинованом међународном/домаћем пробном програму праћења
*Ширење обуке политичких партија у организовању основних ћелија
*Заговарање консолидације опозиционог политичког блока
*Охрабривање коалиција политичких партија са НВО, које би требало да предузимају паралелне, надпартијске задатке: активирање учешћа омладине, обука бирача и праћење медија
*Развијање "другог ешелона" партијских руководилаца из провинције, на општинском нивоу, из сектора који нису раније били политички активни, као и активности "генерација наследника"
*Обезбеђивање подршке локалним властима у контроли одговорне опозиције
*Обука чланова у административним процедурама доступним јавности
*Финансирање изборне технологије која спречава намештање резултата
*Подршка процедурама пописа/регистрације
*Промоција демократских студентских организација
*Финансирање путовања у иностранство за студентско руководство
*Подршка студијских програма и програма обуке у Европи и САД
*Сазивање групе донатора која би се редовно састајала ради разматрања приоритета
*Позивање југословенских НВО да учествују у раду те групе и да дају коментаре на међународне програме
*Формирање међународне саветодавне мреже ради подршке демократском развоју