Traže od nas da IZDAMO RUSE: Ameri i Srbiji PRETE SANKCIJAMA?
Nemaju obraza
Naime, kako je saopštio predstavnik Stejt departmenta, "američke vlasti će bez kolebanja preduzeti kaznene mere prema onim državama koje prekrše sankcije prema Rusiji, uvedene na osnovu Zakona o borbi protiv protivnika Amerike putem sankcija".
Pročitajte i:
Kako navodi dobro obavešten izvor, ukoliko se sukob Moskve i Vašingtona dodatno zaoštri u narednom periodu, na udaru američkih sankcija bi mogla da se nađe i naša zemlja, odnosno ona ministarstva, lica i preduzeća koja sarađuju sa ruskom vojnom industrijom.
- Amerikanci su rešeni da istraju u konfliktu s Moskvom i hoće da uvedu sankcije onima za koje smatraju da krše njihove sankcije. Tako je i sa onima koji sarađuju s ruskom vojnom industrijom, pa bi na udaru mogla da se nađe i Srbija, ali bi tu pre svega bili pogođeni veći igrači, poput Turske, koja završava posao sa nabavkom S-400 i mnogih drugih - navodi izvor.
S druge strane, Živadin Jovanović, nekadašnji šef jugoslovenske diplomatije, ističe da ne veruje da će SAD otići toliko daleko.
- Ne znam baš da li nam prete sankcije. Srbija vodi nezavisnu politiku i tako treba i da ostane. Vojno smo neutralni i tako treba i da ostane. Sarađujemo sa Rusijom, ali i sa SAD u okviru Partnerstva za mir. Mislim da nije u interesu SAD da nas udaljuje od njih i da neće posegnuti za takvim radikalnim merama, a da ne razmisle dobro pre toga. I njima odgovara da Srbija i SAD nastave sa saradnjom - kaže Jovanović.
Kako navodi Sputnjik, sankcije su stupile na snagu još 29. januara. Tamo se navodi da će pretnja njihove primene sama po sebi naterati treće zemlje i lica da prestanu da sarađuju sa ruskim vojnim sektorom.
Podsećanja radi, američki Kongres je nedavno naložio Džejmsu Matisu, šefu Pentagona, da pripremi analizu bezbednosne saradnje svake pojedinačne zemlje Zapadnog Balkana sa Rusijom - Srbije, BiH, Makedonije, pa i lažne države Kosovo. U zahtevu je tražen detaljni spisak "ruskog oružja i vojne opreme i tehnologije u vrednosti većoj od milion dolara koje je ili kupljeno ili dobijeno od svake zemlje Zapadnog Balkana od 2012. do danas".