Траже од нас да ИЗДАМО РУСЕ: Амери и Србији ПРЕТЕ САНКЦИЈАМА?
Немају образа
Наиме, како је саопштио представник Стејт департмента, "америчке власти ће без колебања предузети казнене мере према оним државама које прекрше санкције према Русији, уведене на основу Закона о борби против противника Америке путем санкција".
Прочитајте и:
Како наводи добро обавештен извор, уколико се сукоб Москве и Вашингтона додатно заоштри у наредном периоду, на удару америчких санкција би могла да се нађе и наша земља, односно она министарства, лица и предузећа која сарађују са руском војном индустријом.
- Американци су решени да истрају у конфликту с Москвом и хоће да уведу санкције онима за које сматрају да крше њихове санкције. Тако је и са онима који сарађују с руском војном индустријом, па би на удару могла да се нађе и Србија, али би ту пре свега били погођени већи играчи, попут Турске, која завршава посао са набавком С-400 и многих других - наводи извор.
С друге стране, Живадин Јовановић, некадашњи шеф југословенске дипломатије, истиче да не верује да ће САД отићи толико далеко.
- Не знам баш да ли нам прете санкције. Србија води независну политику и тако треба и да остане. Војно смо неутрални и тако треба и да остане. Сарађујемо са Русијом, али и са САД у оквиру Партнерства за мир. Мислим да није у интересу САД да нас удаљује од њих и да неће посегнути за таквим радикалним мерама, а да не размисле добро пре тога. И њима одговара да Србија и САД наставе са сарадњом - каже Јовановић.
Како наводи Спутњик, санкције су ступиле на снагу још 29. јануара. Тамо се наводи да ће претња њихове примене сама по себи натерати треће земље и лица да престану да сарађују са руским војним сектором.
Подсећања ради, амерички Конгрес је недавно наложио Џејмсу Матису, шефу Пентагона, да припреми анализу безбедносне сарадње сваке појединачне земље Западног Балкана са Русијом - Србије, БиХ, Македоније, па и лажне државе Косово. У захтеву је тражен детаљни списак "руског оружја и војне опреме и технологије у вредности већој од милион долара које је или купљено или добијено од сваке земље Западног Балкана од 2012. до данас".