U Srbiji 1.000 vehabija, BIA prati desetine: Džihadisti podeljeni u tri zastrašujuće grupe
Od hiljadu vehabija, koliko ih ima u Srbiji, njih nekoliko desetina smatra se ekstremistima i opasnim.
Ova grupa "na radaru" je BIA, koja prati njihov rad na terenu.
Počela borba do istrebljenja u SZS: Jeremić razradio plan kako da skine Đilasa
Posle hapšenja Armina A., pripadnika vehabijskog pokreta u Novom Pazaru kod koga su pripadnici BIA i policija pronašli oružje i materijal za pravljenje eksplozivnih naprava, postavlja se pitanje koliko je vehabija zapravo prisutno u Srbiji, kakve su veze tog pokreta sa drugim radikalnim islamistima, kako se organizuju i na koji način vrbuju nove članove.
- Ekstremni pripadnici vehabijskog pokreta su pod kontrolom, ali bi mogli da budu ozbiljan bezbedonosni problem, s obzirom na to da predstavljaju bazu koja bi u jednom trenutku mogla da pruži logističku podršku međunarodnom terorizmu – kaže izvor iz bezbedonosnih struktura.
Kao vođe ovog pokreta javljaju se ljudi koji su se obrazovali na teološkim fakultetima u Saudijskoj Arabiji, Jemenu, Maleziji, Egiptu i koji su po povratku preuzeli širenje ekstremnog islamskog učenja.
- Reč je o veoma obrazovanim ljudima koji po povratku u svoja mesta lako pronalaze posao imama i hodže u već postojećim džamijama. S obzirom na veze koje su nastavili da održavaju sa radikalnim islamskim centrima na Bliskom istoku, oni su inicijatori izgradnje novih džamija u kojima se okupljaju radikalni islamski pokreti – objašnjava izvor.
Vučić: Zamislite Merkelovu koja dojavljuje "Kohi"
Cilj je, kaže, da ase izvrši ideološki uticaj na lokalno muslimansko stanovništvo i da se uspostavi kontrola nad zvaničnim islamskim verskim zajednicama.
- Vehabije vrbuju mlađu populaciju muslimana koju nastoje da privuku u vehabijsko okruženje – kaže izvor.
Tri grupacije deluju na području Srbije: najbrojniji su pripadnici IS, Nusra fronta, ali ima i "usamljenih vukova" koji deluju samostalno.
Propaganda je možda i najvažnije sredstvo radikalnog islama. Internet je odigrao ključnu ulogu, ne samo u smislu informisanja, već i u procesu radikalizacije vernika, sprovođenju psihološkog rata, kao i za prikupljanje novca za potrebe ekstremista. Sajtovi koji propagiraju radikalne ideje su sve brojniji i dostupni na sve više jezika. Posredstvom njih često se plasiraju dezinformacije i iskrivljene slike o islamu.
Lokalne islamske zajednice deklarativno se protive ekstremnom tumačenju islama, ali ne čine ništa da spreče njegovo širenje.
- Posle pojave prvih vehabija u Srbiji, tradicionalni vernici tražili su da im se zabrani korišćenje džamija, ali je zahtev odbijen uz obrazloženje da se vernici ne mogu diskriminisati i podvajati. To je za vehabije značilo sigurnost i da lakše mogu da proguraju svoje ideje.
Prvi sledbenici vehabizma na ovim prostorima javili su se devedesetih godina posle priključivanja mudžahedina oružanim snagama bosanskih muslimana.