Ako živite u zgradi sa ovoliko stanova, očekuju vas PROMENE
Građani i dalje imaju nedoumice oko registracije stambenih zajednica
Zgrade sa najmanje tri stana imaju obavezu da se po novom Zakonu o stanovanju i održavanju zgrada registruju kao stambene zajednice i da postave upravnika.
Pročitajte i:
U protivnom – mogu da dobiju prinudnu upravu!
- Živimo u kući gde su dva stana, moj suprug je vlasnik jednog, a komšija drugog. Imamo zajedničko dvorište i zajednički hodnik iz koga se ulazi u stanove. Nismo sigurni da li bismo morali da registrujemo kuću kao stambenu zajednicu, odnosno da izaberemo upravnika. U našem slučaju to uopšte nije lako, jer nismo sa komšijom u dobrim odnosima - priča Biljana Đokić iz Beograda.
Mnogi građani i dalje imaju nedoumice oko registracije stambenih zajednica i traže odgovor na više pitanja.
Prvo, da li zgrade sa dva stana, odnosno dva vlasnika i zajedničkim ulazom, moraju da budu registrovane kao stambene zajednice i da imaju upravnika? Drugo pitanje je da li se to odnosi i na zgradu sa dva stana, odnosno dva vlasnika, a koja imaju različite ulaze, kao što je, na primer, kuća na sprat, kuća sa stepeništem sa strane ili prizemna kuća u kojoj su podeljeni ulazi u stanove? Ili šta se dešava u slučaju da zgrada ima dva stana, a jednog vlasnika i zajednički ulaz?
U nadležnom Ministarstvu građevinarstva imaju samo jedan odgovor.
- Zakonom je definisano da se pod stambenom zgradom smatra zgrada koja je namenjena za stanovanje i koja se koristi za tu namenu, a sastoji se od najmanje tri stana – objašnjavaju u Ministarstvu.
Zakonom o stanovanju i održavanju zgrade stanovi su definisani kao "poseban deo zgrade koji čini funkcionalnu celinu, a sastoji se od jedne ili više prostorija namenjenih za stanovanje i po pravilu ima zaseban ulaz".
S druge strane, porodične kuće, koje po definiciji iz ovog Zakona imaju najviše dva stana, nemaju obavezu da formiraju stambenu zajednicu, a ni da imaju upravnika.
Prvi korak vlasnika stanova za registraciju stambene zajednice u stambenim zgradama sa najmanje tri stana je da organizuju skupštinu stanara i da zajedno izaberu upravnika ili profesionalnog upravnika svoje zgrade.
Do sada je to uradilo više od 27.000 stambenih zajednica u Srbiji. Svake nedelje se prosečno registruje oko hiljadu novih stambenih zajednica.
Ukoliko se stambena zajednica ne registruje i ne izabere upravnika, vlasnici će dobiti pomoć da to urade, kažu u Ministarstvu građevinarstva.
- Po prijavi bilo kog vlasnika stana ili komunalnog inspektora, rešenjem lokalne samouprave može da se postavi profesionalni upravnik. On bi trebalo da pomogne stanarima da organizuju upravljanje zgradom i održavanje u zgradi. Trenutno je u proceduri inspekcijski nadzor, nakon kog će u zgradama gde stanari ne mogu da se dogovore oko izbora upravnika, opština postavljati prinudnog upravnika koji će upravljati zgradom do dogovora stanara i o njihovom trošku – navode u Ministarstvu.
Međutim, ako se stanari i tada ogluše o obavezu formiranja stambene zajednice, postoje i novčane kazne. Novčanu kaznu duguje stambena zajednica i ona se jedino može naplatiti sa njenog računa.