USPOSTAVLJANJE NOVE SARADNJE SA NAJVEĆOM SILOM! Đurić: Srbija i Amerika na pragu redefinisanja odnosa
Ističe i da je Srbima nad glavom "visila" pretnja novih masovnih činova nasilja i proterivanja.
Novoimenovani ambasador Srbije u SAD Marko Đurić izjavio je da je na tu funkciju izabran u trenutku kada su dve zemlje na pragu mogućeg redefinisanja odnosa, koji bi i pored neprijateljstva iz bliske prošlosti i nesuglasica koje i danas postoje između dve zemlje trebalo da se vrate na kolosek starog prijateljstva i savezništva.
Evo zašto ovog vikenda niko neće morati da apeluje na ljude da ostanu kod kuće
NIKOLA RADOSAVLJEVIĆ – PUNA PODRŠKA PREDSEDNIKU VUČIĆU PO PITANJU KOSOVA I METOHIJE
PROCUREO SRAMAN ZELENOVIĆEV SNIMAK: Prozivao Đorđevića pa otkrio podli plan svog kuma Đilasa
Đurić je istakao da je u interesu Srbije da popravi svoj imidž u društvu i da uspostavi nove kanale saradnje sa najvećom vojnom, političkom i ekonomskom silom sveta.
- To nije odstupanje od naše zvanične politike neutralnosti, već je reč o upotpunjavanju te politike - rekao je Đurić.
Na čelu vladine Kancelarije za Kosovu i Metohiju Đurić je proveo više od sedam godina, a kao najveći uspeh izdvaja to što je očuvan kakav-takav mir, kao i političko ujedinjenje i konsolidaciju Srba u južnoj pokrajini.
- Najveći rezultat, međutim, nije materijalne prirode. U periodu u kojem sam bio na čelu Kancelarije za KiM, naši ljudi u pokrajini su iz atmosfere defetizma i gotovo beznađa ponovo izrasli u jedan ponosan i snažan kolektiv - naglasio je Đurić.
Ono što je zatekao kada je postao direktor Kancelarije za KiM, kako kaže, jesu nasleđeni sporazumi koji su vezivali ruke Srbiji na Kosovu i Metohiji.
- Srbi na Kosmetu su bili takoreći prepušteni sami sebi, posvađani i razjedinjeni, ostavljeni na milost i nemilost albanskom političkom establišmentu, koji je srpske političke predstavnike kupovao sitnim privilegijama i tretirao ih kao puku dekoraciju - dodao je.
- Danas su Srbi kadri da se političkim sredstvima i jednim glasom bore za svoj položaj i interese na Kosovu i Metohiji - kazao je nekadašnji direktor vladine kancelarije.
- Albanci veruju da im to nije u interesu. Reč je o jednom zaostalom etnocentričnom poimanju društva u kojem nema mesta za druge i drugačije i da toga nema Albanci bi uspeli da sagledaju da je prosperitet Srba na KiM u njihovom interesu - naveo je Đurić.
Naglašava i da bi Albanci voleli od Beograda da dobiju priznanje i to ne kao građansko i otvoreno društvo, već kao društvo koje počiva na ideji potpune albanske dominacije i ističe da su takva očekivanja, najblaže rečeno, nerealna.
Upitan kakva je bezbednosna situacija na KiM, Đurić odgovara da je situacija u Nagorno-Karabahu otreznila i one koji su bili podsmešljivi prema stalnim upozorenjima Srbije da je KiM i dalje bure baruta koje može da eksplodira ukoliko se njime neodgovorno rukuje i da na KiM i danas postoje brojni destabilizujući faktori.