"NIJE BILO TENZIJA" Predsednik Vučić nakon samita Proces Brdo-Brioni: Imamo dijametralno suprotne stavove (FOTO/VIDEO)
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić učestvuje na samitu Procesa Brdo-Brioni koji se održava na Brdu kod Kranja.
Ovo je 11. sastanak Procesa Brdo-Brioni, čiji je cilj, kako je nedavno prilikom posete Beogradu najavio predsednik Slovenije Borut Pahor, pospešivanje evropske perspektive regiona, kao i mir, stabilnost i razvoj Balkana.
Izjava za medije
Dijalog Beograda i Prištine
- Niko ne želi novi sukob na Balkanu. Jedna stvar koji mnogi potcenjuju je ono što Putinu hoće da izmaknu stolicu, jer on kaže ako ste vi mogli da napravite presedan možemo i mi. Nije lako, ali hoćemo da sačuvamo mir i stabilnost.
O odnosima Slovenije i Srbije
- Odlični su nam odnosi, s obzirom na to da su oni priznali nezavisnost Kosova. Ne mogu baš da komentarišem Tanju Fajon, to nema svrhe. Rekao sam im samo zašto nas oni pitaju oko sankcija Rusiji, zašto bi mi uvodili sankcije Rusiji koja nije priznala Kosovo, a Slovenija jeste. Osim toga, odlični su nam odnosi, svake godine napreduje rast.
O odnosu crkve i države
- Kod nas je sekularnost na visokom nivou. Ne znam kako je kod vas u Hrvatskoj, ali kod nas je crkva odvojena od države. Oni mogu da donose odluke, ali država u to nije umešana. Ja znam da vi jedvda čekate da dođem u Jasenovac da možete da me pitate šta god poželite - kaže Vučić.
O Jasenovcu
- Svi mogu da polože cvet u Jasenovcu, samo ja ne. Meni su zabranili da položim jedan običan svet. Ali, zahvalan sam predsedniku Milanoviću jer je danas podržao evropski put Srbije - izjavio je predsednik.
Građani Srbije nisu za EU
- Da danas imate referendum u Srbiji za EU, naš narod bi rekao ne. Drugačiji je pristup u Evropi kada se govori o teritoririjalnom integritetu Ukrajine i integritetu Srbije -
Na pitanje da li je bilo tenzija, Vučić je razgovor tekao mirno.
- Nije bilo tenzija samo razlika, a to nisu tenzije... Bilo je razlika na temu Kosova, imamo drugačije stavove, ali i na temu BiH. Govorili smo i o 6 tačaka s naglaskom da EU pomogne ako može Zapadnom Balkanu u teškoj energetskoj situaciji u kojoj smo svi - rekao je predsednik dodavši da je na čelu zemlje koja je na evropskom putu ali u kojoj nikad više nije bilo protivljenja ulasku u EU kojoj su inače puna usta međunarodnog prava kad je reč o Ukrajini ali ne i Srbiji i situaciji sa Kosovom. - izjavio je predsednik.
- Osnovna je tačka reafirmacija ubrzanog evropskog puta celog regiona. Ono što je vizna liberalizacija celog regiona i davanje kandidatskog statusa BiH. Imali smo mnogo razlika, suprotnih stavova - rekao je Vučić.
Predsednik Vučić se oglasio sa samita
- Sastanak u Sloveniji. Sve je super, valjda se uskoro vraćam - napisao je predsednik u objavi na Instagram nalogu.
Ovako izgleda sala u kojoj se održava sastanak
Usledilo je zatim zajedničko fotografisanje svih učesnika skupa.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je na samit
Vučića su, po dolasku, dočekali domaćini skupa, predsednici Slovenije i Hrvatske, Borut Pahor i Zoran Milanović.
Vučić i Pahor su se srdačno pozdravili, uz zagrljaj, dok se predsednik Srbije sa hrvatskim predsednikom Milanovićem "samo" protokolarno rukovao.
I prvi čovek Crne Gore, Milo Đukanović, je stigao u Sloveniju.
Stigao je i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik
Okupljanje lidera je počelo. Predsednici Hrvatske i Slovenije upravo dočekuju goste.
Pahor je juče priredio neformalnu večeru za učesnike samita.
Inicijativa Proces Brdo-Brioni pokrenuta je 2010. godine kada su tadašnji slovenački i hrvatski premijeri, Borut Pahor i Jadranka Kosor, nakon potpisivanja sporazuma o arbitraži između dve zemlje, želeli da daju primer liderima Zapadnog Balkana i podstiču ih na rešavanje bilateralnih pitanja i povećanje tempa na evropskom putu.
Od 2013. godine sastanci u okviru Procesa Brdo-Brioni se održavaju svake godine, a skupu lidera regiona pridruživali su se i specijalni gosti među kojima su bili nekadašnja nemačka kancelarka Angela Merkel, raniji predsednik Austrije Hajnc Fišer, predsednik Nemačke Frank-Valter Štajnmajer, predsednik Poljske Andžej Duda, njegov italijanski kolega Serđo Matarela, aktuelni predsednik SAD, tada u funkciji potpredsednika DŽozef Bajden, te i predstavnici evropskih institucija.