"НИЈЕ БИЛО ТЕНЗИЈА" Председник Вучић након самита Процес Брдо-Бриони: Имамо дијаметрално супротне ставове (ФОТО/ВИДЕО)
Председник Србије Александар Вучић учествује на самиту Процеса Брдо-Бриони који се одржава на Брду код Крања.
Ово је 11. састанак Процеса Брдо-Бриони, чији је циљ, како је недавно приликом посете Београду најавио председник Словеније Борут Пахор, поспешивање европске перспективе региона, као и мир, стабилност и развој Балкана.
Изјава за медије
Дијалог Београда и Приштине
- Нико не жели нови сукоб на Балкану. Једна ствар који многи потцењују је оно што Путину хоће да измакну столицу, јер он каже ако сте ви могли да направите преседан можемо и ми. Није лако, али хоћемо да сачувамо мир и стабилност.
О односима Словеније и Србије
- Одлични су нам односи, с обзиром на то да су они признали независност Косова. Не могу баш да коментаришем Тању Фајон, то нема сврхе. Рекао сам им само зашто нас они питају око санкција Русији, зашто би ми уводили санкције Русији која није признала Косово, а Словенија јесте. Осим тога, одлични су нам односи, сваке године напредује раст.
О односу цркве и државе
- Код нас је секуларност на високом нивоу. Не знам како је код вас у Хрватској, али код нас је црква одвојена од државе. Они могу да доносе одлуке, али држава у то није умешана. Ја знам да ви једвда чекате да дођем у Јасеновац да можете да ме питате шта год пожелите - каже Вучић.
О Јасеновцу
- Сви могу да положе цвет у Јасеновцу, само ја не. Мени су забранили да положим један обичан свет. Али, захвалан сам председнику Милановићу јер је данас подржао европски пут Србије - изјавио је председник.
Грађани Србије нису за ЕУ
- Да данас имате референдум у Србији за ЕУ, наш народ би рекао не. Другачији је приступ у Европи када се говори о териториријалном интегритету Украјине и интегритету Србије -
На питање да ли је било тензија, Вучић је разговор текао мирно.
- Није било тензија само разлика, а то нису тензије... Било је разлика на тему Косова, имамо другачије ставове, али и на тему БиХ. Говорили смо и о 6 тачака с нагласком да ЕУ помогне ако може Западном Балкану у тешкој енергетској ситуацији у којој смо сви - рекао је председник додавши да је на челу земље која је на европском путу али у којој никад више није било противљења уласку у ЕУ којој су иначе пуна уста међународног права кад је реч о Украјини али не и Србији и ситуацији са Косовом. - изјавио је председник.
- Основна је тачка реафирмација убрзаног европског пута целог региона. Оно што је визна либерализација целог региона и давање кандидатског статуса БиХ. Имали смо много разлика, супротних ставова - рекао је Вучић.
Председник Вучић се огласио са самита
- Састанак у Словенији. Све је супер, ваљда се ускоро враћам - написао је председник у објави на Инстаграм налогу.
Овако изгледа сала у којој се одржава састанак
Уследило је затим заједничко фотографисање свих учесника скупа.
Председник Србије Александар Вучић стигао је на самит
Вучића су, по доласку, дочекали домаћини скупа, председници Словеније и Хрватске, Борут Пахор и Зоран Милановић.
Вучић и Пахор су се срдачно поздравили, уз загрљај, док се председник Србије са хрватским председником Милановићем "само" протоколарно руковао.
И први човек Црне Горе, Мило Ђукановић, је стигао у Словенију.
Стигао је и председник Републике Српске Милорад Додик
Окупљање лидера је почело. Председници Хрватске и Словеније управо дочекују госте.
Пахор је јуче приредио неформалну вечеру за учеснике самита.
Иницијатива Процес Брдо-Бриони покренута је 2010. године када су тадашњи словеначки и хрватски премијери, Борут Пахор и Јадранка Косор, након потписивања споразума о арбитражи између две земље, желели да дају пример лидерима Западног Балкана и подстичу их на решавање билатералних питања и повећање темпа на европском путу.
Од 2013. године састанци у оквиру Процеса Брдо-Бриони се одржавају сваке године, а скупу лидера региона придруживали су се и специјални гости међу којима су били некадашња немачка канцеларка Ангела Меркел, ранији председник Аустрије Хајнц Фишер, председник Немачке Франк-Валтер Штајнмајер, председник Пољске Анџеј Дуда, његов италијански колега Серђо Матарела, актуелни председник САД, тада у функцији потпредседника Џозеф Бајден, те и представници европских институција.