VUČIĆ U DONJOJ GRADINI: Predsednik poslao snažnu poruku na obležavanju Dana sećanja na žrtve zločina u Jasenovcu
Sa njim u delegaciji su bilii ministri Siniša Mali i Nikola Selaković, kao i predsednik Narodne skupštine Republike Srbije Vladimir Orlić.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao danas obeležavanju Dana sećanja na žrtve zločina genocida NDH u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu u Donjoj Gradini.
Vučić i Dodik danas u Donjoj Gradini povodom Dana sećanja
VUČIĆ JASNO ODGOVORIO NA INCIJATIVU OPOZICIJE: "Neka skupe potpise i idemo na referendum, ujedno i na izbore"
"NIJE LI TOG PORTPAROLA EU BAR MALO SRAMOTA?!" Vučić o skandaloznim izborima na severu KiM: Neće da može!
Obraćanje predsednika Vučića
- Za one koji su nestali bez traga mi smo jedini trag. Ove reči su najkraći opis naše dužnosti koje imamo na ovom mestu.
- Mi danas, osim toga da budemo trag, moramo da budemo putokaz, znak i ime za sve one koji su klani i ubijani, baš da bi im ime zauvek bilo izbrisano. Ovde su ih bacali, ređali po plitkim masovnim grobnicama bez ikakve potrebe, čak i za onom birokratskom sistematizacijom koja je krasila logore u Nemačkoj. Ne, ovde je bilo važno samo ubiti što pre, bez spiska i popisa, beleženja njihovih imena. Imena su bila nevažna posebno ako si bio Srbin, ili ako si bio Jevrejin ili ako si bio Rom. Štaviše, ubijanjem čoveka, žene, deteta, ubijano je i ime, namerno, baš kao što je namerno ubijana i njihova vera, i njihova nacija.
- Ja ću pokušati iz nekoliko rečenica da govorim iz glave, da kažem iz srca, šta mislim o ovom najvećem svetilištu srpskog naroda. Zahvalan sam predsedniku Dodiku što već 9 godina zajednički obeležavamo i stradanje našeg naroda, i sve naše praznike, obeležavamo najvažnije datume iz naše istorije. To je važno baš zato što ja nisam beogradski Srbin, i moj otac nije bosanski Srbin, obojica smo samo Srbi. Jednako onako kao što i drugi pripadnici našeg naroda, ma odakle da su samo Srbi - poručio je Vučić.
Obraćanje predsednika Republike Srpske
Nakon parastosa srpskim žrtvama u Donjoj Gradini, prisutnima se obratio predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
- Dolazimo ovde u Vladi Republike Srpske i Vlade Republike Srbije,a na inicijativu koju je to je pre nekoliko godina pokrenuo Aleksandar Vučić i to ne samo ovde nego na mnogim mestima gde su stradalil Srbije.Ovo mesto jasenovačke tišine kao da se može osetiti opipati i postaje sastavni deo naše duše, saopštio je Dodik.
- Svaki dan moramo da se prisetimo stradanja naših predaka na ovom mestu - napomenu je Dodik i pritom pomenuo najjezivi ustaški zločin kada su decu sa mačkama u džakovima bacali u reku.
- Neka živi Srbija, neka živi Republika Srpska i neka živi srpski narod i neka živi večpi pamćenje večno sećanje na sve stradale Srbe koje su drugi pobili ovde i na drugim mestima- rekao je on.
Intonirane himske Srbije i Republike Srpske
Počeo parastos srpskim žrtvama ustaškog zločina-genocida.
Vučić položio venac
Predsednik Vučić je položio venac na grobno polje "Topole".
Posle polaganja venaca predsednik će prisustvovati parastosu i pomenu žrtvama na polju "Hrastovi".
Logor Donja Gradina
Logor Donja Gradina oformljen je 1942. godine u sistemu ustaškog logora Jasenovac, a bio je aktivan sve do završetka Drugog svetskog rata 1945. godine i sloma NDH. Prostirao se na 116 hektara, sa skoro 65.000 kvadratnih metara masovnih grobnica, a u njemu je ubijeno 360.000 ljudi, uglavnom Srba.
Broj ubijenih u jasenovačkim logorima smrti u periodu između avgusta 1941. i aprila 1945. godine nije konačno utvrđen, a poslednja zvanična procena je da je stradalo oko 700.000 dece, žena i staraca, najviše Srba, Jevreja i Roma.